Zázračný zázvor

magazinzeny.cz

Nejlepší cestou, jak zůstat fit a zdravá, je přejít na jednoduchý a přirozený způsob života. Přírodní produkty nabízí prevenci i léčbu onemocnění, aniž by došlo k negativním účinkům.

Zázvor je v Indii znám jako „král koření“. Oblíbený je nejen jako koření na jídlo, zázvor hraje významnou roli díky léčivým vlastnostem a jeho pomoci na nejrůznější onemocnění. Proto získal zvláštní roli v ajurvédské medicíně.

Zázvor má skvělý vliv na trávicí soustavu, což je známo již ze starých dob. Říká se, že zázvor pomáhá stimulovat tok žluče ve žlučníku, čímž napomáhá při trávení. Užití zázvoru před či po jídle pomáhá předcházet poruchám trávení.

Další funkcí zázvoru je uvolňování svalů, čímž přináší úlevu v případě menstruačních křečí či zažívacích potíží. Stimuluje uvolňování slinných enzymů a podporuje vyprazdňování žaludku. Na zázvor bychom tak měli myslet v případě léčby nevolnosti či v průběhu těhotenství spjatém se zvracením.

V neposlední řadě může zázvor pomoci snížit zánět, proto je vhodný i v případě artritidy či ulcerózní kolitidy. V aktuální době je vhodné pití zázvorového čaje, protože pomáhá odrazit horečku, kašel a nachlazení. Zázvor tělo zahřívá a snižuje překrvení.

Na zázvor se můžete spolehnout, pokud léčit krevní oběh či dýchací potíže, alergie, problémy se srdcem, vysoký cholesterol či sexuální nedostatky. Vliv má i na rakovinné bujení.

Za léčivými vlastnostmi zázvoru jsou odpovědné především jeho éterické oleje – gingerols a shogaol, které jsou rovněž zodpovědné za jeho chuť. Zázvor by se měl stát pravidelnou součástí našeho jídelníčku.