Zbavte se karcinogenů ve vašem domově

magazinzeny.cz

Chemické karcinogeny jsou součástí životního trendu, který věří v lepší život skrze chemii. 80 – 85 tisíc syntetických chemikálií bylo registrováno od druhé světové války a staly se součástí našeho životního prostředí. Jen 200 z nich přitom bylo testováno na bezpečnost.

Většina z těchto syntetických chemických látek jsou součástí výrobků, které užíváme každý den. Pokud se chcete chránit před karcinogeny ve své domácnosti, máme pro vás několik typů.

– zahoďte konvenční výrobky pro péči o domácnost – čističe, osvěžovače vzduchu, prací prostředky a bělidla, mýdla atd. Využijte místo toho jedlou sodu, citrón či ocet, které jsou výborné na péči o domácnost.

– zahoďte i kosmetiku, deodoranty, rtěnky, prostředky na péči o vlasy. Vyhnete se tak i ftalátům, těžkým kovům či hliníku.

– neskladujte ve vašem obývacím prostoru barvy, ředidla či laky. Snažte se je udržet bokem v dobře větraných prostorách.

– jsou váš nábytek či lůžkoviny ohnivzdorné? Spomalovače hoření vydávají karcinogenní plyny. Je váš nábytek z dřevotřísky? Lepidlo, které dřevo spojuje, též vyzařuje karcinogeny. Laminátová vlákna jsou stejně karcinogenní, jako azbest.

– raději se smiřte s kabely namísto Wi-Fi. Elektromagnetické frekvence jsou neviditelné karciongeny. Minimalizujte užívání mobilního telefonu.

– radon je přirozeně existující radioaktivní plyn, který je vysílán ze země a může být chycen v obydlí. Vaše vnitřní obydlí by mělo být kontrolováno, jestli obsahuje radon. Radon je hlavním zdrojem rakoviny plic, spolu s azbestem a sklolaminátem.

– vaření s hliníkem je špatný nápad a tak je třeba vyhnout se teflonu, který uvolňuje při zahřátí karcinogenní látky. Eloxovaný hliník je dobrý, ale není dokonalý. Ochranný povlak se nakonec porouchá. Alternativou jsou litinové pánve, či pánve keramické a z tvrzeného skla.

– nikdy nepoužívejte polystyrenové nádoby na teplé potraviny či nápoje.