Zbraň proti molům

magazinzeny.cz

Pokud jste už vyzkoušeli vše, co prodávají v drogeriích či zahrádkářských potřebách a stále se Vám doma moli objevují je možná čas vyzkoušet něco, čemu třeba až tak nevěříte, ale popravdě – co můžete ztratit??? Leda tak ty moly.

Do spíže zavěste kytici levandule, odpuzuje potravinové moly.
Levandule není jen bylina na lepší usínání nebo ozdobu interiéru, ale i bylinka, kterou moli rádi nemají. Když se ve spíži či kuchyni objeví malí tmaví moli, je to pohroma. Čeká vás přebírání zásob, vyklízení, čistění i zbytečné vyhazování potravin, prostě ztráta času i peněz. A navíc se ty potvůrky rády vracejí. Pokud Vám starší člen rodiny vyčítá tak trochu nepořádnost pak věřte, že nemá pravdu, tohoto nezvaného hosta jste si skoro jistě přinesli domů v nějaké potravině z obchodu kde se to v těch množstvích potravin hlídá trochu hůř. No, a protože je velmi aktivní a vytrvalý co do množení tak i skrýší je někdy těžší ne však nemožné se s ním rozloučit.
Takže pokud tohoto škůdce doma objevíte pak Vás čeká nedobrovolný úklid a prohlídka všech potravin no a pak se postarat o to, aby se už u Vás zavíječ moučný, jak je jeho ctěné jméno už prostě neobjevil. Tady přichází vhod právě levandule.

Levandule – oblíbená květina v sušeném stavu je nejen krásná dekorace, ale pomůže vám i zapudit zavíječe. Pověste na regály do spíže kytičky sušených květů nebo nadrcenou levanduli dejte v mističce do skříňky. Vašim potravinám vůně neuškodí, ale moli bezpečně odejdou.

Pokud Vám levandule nevoní zkuste jiný přírodní prostředek. List vlašského ořechu jako zbraň proti molům je rovněž účinná. Ořechové listí má specifické aroma í „nevoní“ mnoha druhům hmyzu a zavíječ je jedním z nich. Udělejte si zásobu listů a v kelímcích je rozestavte všude tam, kde výskyt molů hrozí. Můžete jej dát i do zvířecích pelíšků. Bezvadně odpuzuje blechy.

Dalším vhodným prostředkem, bylinkou je máta. Tu už mnoho z nás má i doma v květináči. Máta peprná dobře slouží jako zbraň proti molům. V sezóně postavte mezi potraviny pěkně voňavou kytici.
Voňavý muškát – pokud pěstujete na oknech či terase vonný muškát, určitě si příští rok nezapomeňte pár listů utrhnout a nasušit. I on moly odpuzuje.

Bobkový list či hřebíček – bobkový list je léty prověřený účinný prostředek, který používaly už naše babičky. Koření dejte do tenkých pytlíčků nebo volně poházejte po policích. To samé můžete udělat s hřebíčkem.

Bobkový list můžete použít v spíži proti molům Lepicí lapače – vcelku spolehlivě fungují i kupované lepicí pásky či destičky. Také pracují s vůní, ale obráceně – jejich aroma moly přitahuje, takže s radostí na lapač usednou a přilepí se.

A ještě jeden tip navíc – pokud chcete mít jistotu, všechny „rizikové“ potraviny strčte nejdříve na pár dní do mrazáku nebo využijte zimních mrazivých dnů a v krabici je vyšoupněte na mráz.

A kde všude se zavíječ rád zabydluje? V mouce, luštěninách, rýži, čokoládě, ovesných vločkách, v oříšcích (na ty pozor!), dají se najít i v čaji. Dokonce rád ochutná i krmivo pro domácí mazlíčky.

Zdroj rady našich babiček
Zpracovala Freyová Alice