Zdravé stravování pro vaše dítě

magazinzeny.cz

Rodiče se často trápí, jakou zdravou výživu mohou denně svým dětem nabízet. Tělo dětí roste velice rychle a prochází mnoha změnami. Proto je vyvážená strava nesmírně důležitá. Navíc, množství škodlivých látek v potravě je stále na vzestupu. Intenzivní užívání chemických hnojiv neprospívá ani rostlinám.

To zvyšuje množství toxinů, které vstupují při konzumaci do lidského těla. Na jednoduchosti přípravy vhodné stravy to nemusí rodičům moc přidat. Zdravou stravu pro děti můžete ovšem postavit na základě následujících tipů.

Celozrnné potraviny

Celozrnné potraviny jsou vždy lepší variantou, než potraviny z bílé mouky. Celozrnné pečivo vašim dětem prospěje, můžete vyzkoušet i například ovesné. Dalšími možnými celozrnnými potravinami jsou černá rýže, pohanka či merlík čilský nebo-li quinoa.

Mléčné výrobky

Měly by být povinnou součástí v jídelníčku dětí. Denně je vhodná asi jedna sklenice nízkotučného mléka. Není však nejlepší vypít celou sklenici naráz, raději ji rozdělte na dvě až tři porce v průběhu dne. Ujistěte se vša, že vaše dítě není na mléčné výrobky alergické.

Zpracovaných potravin

Vylučte z jídelníčku zpracované potraviny. Jedním z důvodů je, že obsahují mnoho trans-tuků, které nejsou vhodné pro děti. Pokud jsou takové tuky v jídelníčku dítěte zastoupeny často, vysaďte je a dopřejte mu avokádo či ryby.

Ovoce a zelenina

Nejlepší potravinou pro dítě je ovoce a zelenina, které by měly být součástí každodenní stravy. Jídelníček by měl být plný veselých barev!

Stravovací návyky

Děti je vhodné vést ke správným stravovacím návykům již od dětství. Je důležité, aby přestaly jíst ve chvíli, kdy cítí, že jsou nasyceny. Zdůrazněte, že nikdy není třeba být najezený do plné výše. Tím se vyhnou přejídání.
Zdraví dětí nejvíce ocení domácí přípravu jídel ze základních surovin. Zapojte co nejvíce přírodních ingrediencí. A minimalizujte kořeněná jídla.