Živý plot pro větší soukromí vaší zahrady

magazinzeny.cz

Rozhodli jste se, že si pořídíte živý plot? Nejenom krášlí, ale také, stejně jako kterýkoli jiný plot, vaši zahradu chrání a izoluje od okolního světa. Na rozdíl od jiných plotů však musí teprve vyrůst a také vyžaduje větší péči a údržbu. Jaké rostliny si pro živý plot vlastně můžeme vybrat?

Na výběr máte z vícero možností. Listnaté živé ploty vám na podzim opadají, jehličnaté ne. Vhodná doba pro výsadbu živého plotu je na jaře, u mnohých druhů však libovolně po celý rok. Při sázení je důležité nezapomínat na dostatečné rozestupy mezi rostlinkami, ideálně tak kolem 50 cm. Rostliny můžete také sázet v několika řadách.

Při sázení živého plotu je nutné vykopat hlubší jamku, vyplnit ji substrátem a poté vložit rostlinu. Místo k sázení musí být dokonale vypleté a nejlépe ještě pokryté ochrannou fólií.

Živý plot by mě dosahovat výšky minimálně 1,5 metrů, aby splnil svůj účel. Plot je také nutné pravidelně stříhat.

Nejznámější z jehličnatých variant živého plotu jsou různé druhy tújí, které rostou rychlostí zhruba 20 cm za rok, dále tis, smrk pichlavý, borovice kleč nebo cypřišky. Z listnatých jsou oblíbené vysoké dřišťály, ptačí zoby, hlohyně, kulaté buxusy, pichlavé cesmíny nebo tavolníky.

Živý plot by se zpočátku měl pravidelně zalévat. Jestli se ujal zjistíte po prvních pár letech, ale rozhodně ne dříve!