Dbejte na rozmístění a role v kuchyni

Velikost textu: A A A

Dbejte na rozmístění a role v kuchyni

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

Čínské učení feng-šuej pracuje s tokem energie, kterému by se mělo umožnit nerušené proudění. Proto se věnuje vztahu člověka v prostoru. Tradiční východní systém tak stále intenzivněji proniká i na západ, kde se více a více lidí pokouší dospět k oné harmonii – ať již doma nebo třeba v zaměstnání. Jak může feng-šuej ovlivnit návrh kuchyně?

Správně dimenzovaná kuchyně

Kuchyně by neměla být v blízkosti vchodových dveří. Podle čínského učení může taková dispozice mít negativní účinek na náš život, včetně zdravotních problémů. „Nejvhodnější světovou stranou pro umístění kuchyně je východ,“ radí Iva Matyášová - poradkyně a lektorka Feng Shui.

Kupte si kvalitní MED přímo od včelaře v Praze.

ZOBRAZIT

Obdobně nevhodné je situovat dveře od kuchyně proti těm od ložnice. To náš spánek budou narušovat výpary z vaření. Pokud tedy jinou možnost nemáme, alespoň dodržujeme zásadu zavřených dveří. Hrozí nám i energetický konflikt ohně v kuchyni a energie v ložnici. Lůžko a sporák jsou velmi silnými energetickými centry, avšak navzájem protichůdnými.

Vhodně umístěný sporák

Pohlídat bychom si tedy měli jak pozici sporáku, tak i jeho směřování. Nejvhodnější je pozice u zdi, nikoli v rámci kuchyňského ostrůvku v prostoru, jak je tomu často v moderních kuchyních. Je to proto, že energie by mohla do sporáku narážet a mít tak nepříznivý vliv.

Sporák nesmí být ani umístěn v linii okna a dveří, tok energie by pak ovlivňoval průvan. Dodržovat bychom měli i adekvátní odstup sporáku a jakéhokoliv zařízení souvisejícího s vodou, tedy například myčky nádobí nebo vodovodu. „Sporák by měl být co nejdále od lednice,“ dodává Iva Matyášová. Doporučuje se vzdálenosti alespoň 50 centimetrů.

Světlé odstíny do kuchyně

A to jak ta doslovná, tak i ta, kterou myslíme spíše obrazně. Základem by se v kuchyni měly stát světlé odstíny, neboť působí pozitivně. Iva Matyášová doporučuje bílou a zelenou barvu. „Bílá barva přináší čistotu a zelená zdraví. Jejich provázanost s dalšími místnostmi v bytě je rovněž důležitá,“ dodává poradkyně a lektorka Feng Shui.

Správný výhled

Okna by v tomto případě měla směřovat na jih nebo východ. U vaření byste navíc měli vidět na dveře. Symbolicky tak dáváte najevo, že jste připraveni na to, až k vám domů energie „vejde“.

Výhled do zahrady či parku nebo na květiny na parapetu rovněž pozici kuchaře při vaření posilují.

Květiny

Živé květiny nebo plody k vám domů vnesou novou silnou energii, protože jsou symbolem přírodní životaschopnosti. Pozor, rozhodně to ale neplatí pro ty sušené. Ty naopak symbolizují stagnaci. Z živých rostlin se nedoporučují kaktusy. V bytě můžete mít i květiny řezané, jestliže vám podmínky nedovolují pokojovky. Jakmile ale začnou vadnout, určitě je vyhoďte.

 

Reklamní článek

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: kuchynskastudia.cz

Štítky: kuchyně, pr

Můžete si také přečíst

Ostatní
5 levných kuchyňských přístrojů, bez kterých se neobejdete

Přinášíme pět základních kuchyňských přístrojů, které jsou levné na pořízení a dokážou udělat hodně muziky za málo peněz,…

Byt
Spojování kuchyně s obývacím pokojem je stále populárnější

Kuchyně bývala vždy srdcem domova, kde spolu trávili čas členové rodiny i s dalšími blízkými osobami. V panelových domech,…

Ostatní
Pořiďte si nádobí z kvalitního porcelánu. Vydrží vám léta a stolování punc svátečnosti.

Nastěhovali jste se do nového domu a nemáte hezkou, reprezentativní jídelní sadu, s jejímž přispěním byste uspořádali…

Ostatní
Jaké prostírání je trendy

 Bavlněné prostíráníProstírání z bavlny patří stále k vysoce poptávanému zboží. V nabídce je mnoho barev…

Ostatní
Jak udržovat domácí spotřebiče

 Údržba domácích spotřebičů nutně neznamená, že musíte pozvat servisního technika. Péči jim totiž můžete poskytnout…

Byt
Vkusný doplněk interiéru i další pracovní plocha. Proč si pořídit barový pult

Zařizujete si právě vaši novou kuchyni? Pokud máte zájem o to, aby tato místnost byla originální a sloužila jako místo,…

Ostatní
Tipy na dětské nádobí 1/2

ECOIFFIER - Velká sada nádobí Produkt, který by rozhodně neměl chybět v jakékoliv dětské kuchyňce, jelikož práce sem…

Ostatní
Tipy na dětské nádobí 2/2

 LENA - Jídelní sada Bon Appétit Dětské nádobí, které si oblíbí i váš potomek. A to z toho důvodu, že na rozdíl…

 
Vítejte Krása a móda Rodina a vztahy Zdraví Vše Společnost Horoskopy
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY