Alternativní druhy výchovy dětí v zahraničí 1/2

magazinzeny.cz

Výchova v Norsku

To co je pro nás běžné, může být v jiných státech alternativou a naopak. V případě výchovy dětí jsme zvyklí na dlouhý pobyt maminek s dětmi doma, ale kupříkladu v Norsku je naprosto běžné, že děti od jednoho roku jsou umístěny do předškolního zařízení, kde je jim dopřána celodenní péče. Děti v Norsku také tráví velmi podstatnou část dne venku na čerstvém vzduchu, a to i v nejútlejším věku.

Výchovné přístupy jsou jednotné a je pravidlem, že děti zde chodí spát v sedm hodin večer, navštěvují stejný typ školky, všechny dostávají stejné jídlo a tak podobně. Obyvatelé jsou přesvědčeni, že tento jednotný typ výchovy je tím správným, a tak se tím také řídí.

Vietnamská výchova

Zajímavým prvkem výchovy ve Vietnamu je kupříkladu učení dětí na nočník. Zatímco u nás se děti od plenek odnaučují kolem dvou let či před nástupem do školky, v této asijské zemi je to již v devíti měsících. Používají zajímavou metodu, která kupodivu perfektně funguje. Je založena na Pavlovově reflexu, kdy rodiče při čůrání dítka zapískají nenápadně na píšťalku či jiný podobný nástroj. Dítě si následně pískání spojí s touto potřebou a později je schopno se na nočníku vyčůrat tehdy, kdy rodiče zapískají na píšťalku. Tato časově náročná metoda je ve Vietnamu léty odzkoušena a opravdu funguje.