Zajímavé pokojové rostliny: parožnatka

magazinzeny.cz

Kytka dokáže domov rozsvítit a zútulnit. Přináší kousek přírody a jemné energie do našeho obydlí. Rostliny jsou vnímavé a citlivé bytosti, které jsou našimi společníky. Pokud byste rádi společníky, kteří vybočují z řad klasických pokojových rostlin, jste u správného seriálu. Nevšední květiny se totiž začínají postupně představovat.

Parožnatka je exotická rostlina, která zaujme neobvyklými listy a životem na stromech či kamenech. Rostlina pochází z Austrálie či východní Asie – Čína, Indie.

Rostlina má dva druhy listů – plodné a neplnodné. Když se výtrus rostliny uchytí na vhodném povrchu, rostou nejprve listy neplodné, těsně přitisknuté k podkladu. Ty postupně osychají a hnědnou, vzniká z nich miskovitý útvar na zachycení vody a dalších živin. Tyto odumřelé listy nikdy neodstraňujte.

Teprve poté rostou listy plodné, zelené kožovité převislé. Protože připomínají parohy, dostala rostlina svůj typický název. Mají na sobě vrstvu vosku, která brání vypařování vody a tak je třeba tuto vrstvu nijak neporušit.

Rostlině se nejvíce daří na kouskách kůry či kamene. Pěstuje se však i na košíčcích či v květináčích. Parožnatka potřebuje stanoviště světlé až polostinné. Vyhovuje jí teplota od 18°C do 25°C, takže pokojová atmosféra jí vyhovuje.

Přestože má ráda vlhkost, zvládá sušší prostředí. Zalévá se mírně a zejména je třeba rostlinu každý 1-2 týdny celou ponořit do odstáte vody.