Co vše umí pohanka

magazinzeny.cz

Pohanka je jedno z nejvíce přehlížených a podle mého názoru jedno z nejúčinnějších a nejprospěšnějších semen na trhu. Navzdory svému názvu je pohanka daleko od rodiny pšenice. Ve skutečnosti se jedná o bezlepkové semeno, které je příbuzné rostlině rebarbory.

Pohanka je jednoznačně top super potravina a pokud ještě není součástí vašeho jídelníčku, bude jistě po přečtení tohoto článku.

1.) ZVYŠUJE VAŠI NÁLADU A SNIŽUJE STRES A ÚZKOST
Pohanka je velmi účinná, pokud jde o zdraví vašeho mozku a mysli. Uklidňuje, uvolňuje a bylo prokázáno, že zlepšuje náladu. Může pomoci snížit příznaky schizofrenie, psychózy, duševních poruch, stresu, náladovosti a úzkosti. Je to proto, že pohanka je vynikajícím zdrojem tryptofanu, který nám pomáhá uvolňovat serotonin. Serotonin je chemická látka, díky které se cítíme šťastní a uvolnění. Pohanka je také výborným zdrojem vápníku a hořčíku, který také napomáhá relaxaci, unaveným a bolavým svalům a křečím.

2.) SNIŽUJE RADIATIVNÍ NAPĚTÍ
Pohanka pomáhá snižovat radiační stres z příliš dlouhého pobytu u počítače, v letadle, v blízkosti mikrovlnné trouby nebo příliš častého používání mobilních telefonů. Je to kvůli antioxidantu, rutinu, který se v pohance nachází v hojném množství. Ve studiích bylo prokázáno, že rutin chrání před zářením zvrácením poškození buněk DNA. Rutin je také účinný při stimulaci nové kostní dřeně, snižuje oxidaci cholesterolu a bojuje proti rakovině.

3.) S VYSOKÝM OBJEM PROTEINŮ A VITAMÍNŮ B
Jeden šálek pohanky obsahuje asi 23 g bílkovin, takže je vynikající pro vegetariány, vegany nebo kohokoli, kdo chce zvýšit příjem bílkovin. Díky vysokému příjmu bílkovin vás pohanka déle zasytí a omezí chutě na sladké. Pohanka také obsahuje působivý seznam vitamínů B včetně B1, B2, B3, B6, B12, biotinu, cholinu, kyseliny listové a kyseliny pantotenové.

4.) PODPORUJE ZDRAVOU KREV A SNIŽUJE TOXICITA TĚŽKÝCH KOVŮ
Pohanka je často známá jako „krmivo pro stavbu krve“ kvůli vysokému obsahu železa, vitamínů B a antioxidantů. Bylo prokázáno, že pohanka stimuluje průtok krve a zlepšuje oběh, což pomáhá snižovat oslabené krevní cévy, hemoroidy a křečové žíly. Pohanka je také přírodní ACE inhibitor, který pomáhá přirozeně snižovat krevní tlak a LDL cholesterol. Bylo také prokázáno, že snižuje množství těžkých kovů v krvi.

5.) SNIŽUJE VYSOKOU HLADINA CUKRU V KRVI
V laboratorních studiích dokázala Pohanka snížit vysokou hladinu cukru v krvi díky vysokému obsahu vlákniny a přítomnosti sacharidové sloučeniny zvané D-chiro-inositol. V těle tato sloučenina hraje roli při kontrole hladiny inzulínu a energie a pohanka je bohatým zdrojem.

6.) JE PROTIZÁNĚTLIVÁ A SNIŽUJE ALERGIE
Pohanka je přírodní protizánětlivé a také přírodní antihistaminikum díky vysokému obsahu antioxidantů a vitamínu E. Pro své hypoalergenní vlastnosti se pohankové skořápky často používají v náplních do matrací. Jedna studie také ukázala, že pohanka byla účinná při léčbě astmatu vyvolaného alergiemi u dětí o 50 procent. Pohanku si můžete koupit ve většině velkých supermarketů, dejte si však pozor na napodobeniny pohankových výrobků, tedy výrobků, které se za pohanku prohlašují, ale ve skutečnosti se skládají z jiných zrn s malou špetkou pohanky přihozenou na konci. Pohanku lze zakoupit syrovou, dehydrovanou, naklíčenou, praženou, jako mouku a jako nudle.