Jak naučit dítě na nočník

magazinzeny.cz

Víte, kdy poznáte, že je nejvyšší čas zahodit plenky? Tehdy, když se dítě začne přebalovat samo!

Máte doma malého raubíře, který vám pořád dělá do plenek a ne a ne ho naučit na nočník? Kromě trpělivosti a pevných nervů to chce taky vstřícný, laskavý a individuální přístup. To, že sousedčina Janička chodí na nočníček od jednoho roku ještě neznamená, že je váš dvouletý, do plenek čurající Toníček opožděný!

Ideální doba pro učení dítěte na nočníček je kolem roku a půl až dvou let. Zhruba kolem tří let by již dítě nemělo potřebovat pleny, maximálně tak na noc. Spousta dětí se ale na nočník naučí dříve, zejména děvčátka jsou v tomto směru nadanější.

Pokud máte strach, že půjdete na zápis do školky s plenou, buďte bez obav, do nástupu do školky se vaše dítě na nočník spolehlivě naučí. Koncem třetího roku, klidně i kolem čtvrtého roku je zcela běžné, že se dítě ještě, zejména v noci, počurá. Důležité je zbytečně nestresovat a především ne dítě!

Zapomeňte na sliby či tresty a nechejte vše volně plynout. Všechno má svůj čas. Vystresované dítě asi těžko plenek zbavíte. Za vykonání potřeby na nočník byste dítě neměli odměňovat ani trestat. Mělo by chápat, že to je přirozené a ne pouze za trest nebo za odměnu.

Nebojte se zkoušet nechávat dítě chodit i spát bez pleny. Sice budete častěji prát, ale to, že plínečka není je poměrně slušná motivace k tomu, aby to dítě zvládlo.

Naše rada zní: Nejprve zbavte dítě plenek a teprve pak čekejte na to, až bude samo schopné vykonávat potřebu do míst k tomu určených!