Jak se chovat k ještě nenarozenému dítěti

magazinzeny.cz

Dítě se učí již v děloze. Nevěříte? Věděli to staré národy a nyní je i vědecky prokázáno, že po 3. měsíci těhotenství plod v děloze rozpoznává zvuk, světlo, podněty, vůni, atd. Můžete vaše dítě trénovat a zlepšit tak jeho rozpoznávací schopnosti. Ale jak? Postupy jsou odlišené od výuky již narozeného dítěte.

Mluvte na vaše dítě. Zní to neuvěřitelně, ale dítě vašemu hlasu naslouchá. Dejte si ruku na břicho a promluvte na svého nastávajícího potomka, jako kdybyste hovořili s normálním dítětem. Po šestém měsíci na váš hlas začne i reagovat. Můžete vnímat pohyb. Do takových debat s potomkem by se měl zapojit i otec, ale taktéž další členi rodiny. Dítě se tak postupně naučí rozpoznávat jednotlivé hlasy a po porodu se bude lépe orientovat.

Je běžné, že matka zpívá svému miminku ukolébavku. Ale ukolébavka může ovlivnit a uklidnit i nenarozené dítě. Ale jak jsme uvedli, je důležité, aby se zapojovala celá rodina. Je vhodné číst pohádky. Chvíle s dítětem by měly být plné radosti a lásky, protože takováto atmosféra bude zdrojem pocitů lásky a bezpečí i v dalším životě vašeho dítěte.

Osvědčenou možností stimulace je hudba. Pokud se budete chtít dítěti věnovat svému dítěti a mluvit na něj, mělo by to být vždy v tichém a příjemném prostředí. Nicméně můžete mu i vytvořit koncerty, kdy mu budete hrát rytmickou hudbu. Rozvinete tak jeho intelektuální schopnosti. Doporučuje se i hudba Mozarta, zejména Kvartet pro smyčce d moll a Koncert pro lesní roh Es dur.