Na co se zaměřit při výchově?

magazinzeny.cz

Pro rodiče je vždy důležité, aby z jejich dětí vyrostl zodpovědná, dobře upravená a inteligentní lidská bytost. Každého potěší, když vidí své dítě chovat se dobře a v souladu se správnými hodnotami, protože ví, že mu to pomůže fungovat ve společnosti a zajistí mu to co nejlepší možný život.

Přinášíme vám seznam důležitých návyků, které je důležité vašim dětem předat. Pro některé budou samozřejmostí, pro jiné nikoliv, je důležité tyto body nijak nepodceňovat. Pomůžete jim vybudovat velký a spokojený život.

V první řadě je důležité naučit je, aby si myli ruce před jídlem, čistili si zuby po každém jídle a pravidelně se koupali. Děti si musí být vědomy, že péče o tyto základní věci zlepší jejich celkové zdraví a budou se cítit lépe.

Naučte děti, aby říkali kouzelná slovíčka – děkuji, prosím, omlouvám se, apod. Měly by být zdvořilé a respektovat starší lidi. Měly by se též naučit čekat. Chtějí vždy všechno hned, jsou pěkně netrpělivé, takže naučíte-li je trpělivosti, bude to pro ně do života velkým darem.

U svých dětí pěstujte i disciplínu a smysl pro pořádek. Dítě by mělo vždy vrátit knihu po čtení zpět na její místo do knihovny, špinavé prádlo by mělo dávat do koše, sklízet odpadky apod. Říkáte si, že to je pro vašeho potomka samozřejmostí? Divili byste se, kolik děti tyto jednoduché návyky nemá zažité a poté bojují s nepořádkem po celý zbytek života.

Dítě by mělo znát velice dobře základní pravidla bezpečnosti. Mělo by být opatrné při přecházení silnice, v autě vždy používat bezpečnostní pásy a mělo by být důkladně poučené o tom, že by nikdy nemělo nikam chodit s cizími lidmi. Naučte ho vaší kontaktní adresu a telefonní číslo pro případ, že by se ztratilo.

Taktéž je důležité dítě zapojit do péče o domácnost. Měli by pomoc u jídla přinést či odnést věci na stůl, drobné domácí práce kolem bytu/domu, odnést vždy svůj talíř do dřezu, apod. Dochvilnost je taktéž velice důležitá a je to především na nás, aby ji od nás odkoukali.

Je nutné zmínit i nutnost naučit děti hodnotu peněz. Musí se naučit moudře utrácet a šetřit, protože bez toho budou mít v dospělosti potíže. Na toto téma si můžete přečíst celý článek – zde!