Péče o pleť v zimě

magazinzeny.cz

Trápí vás v zimních měsících suchá, červená nebo rozpraskaná pokožka, zejména na rukou? Máte suché a popraskané rty? Příčinou není jen chlad, změny teplot nebo suchý vzduch v přetopené místnosti, ale také snížená imunita a nedostatek vitamínů a minerálů.

Co se týká vnější ochrany, základem je důkladné promazávání pokožky a ochrana před mrazem. Pořiďte si kvalitní, nejlépe hypoalergenní krém na suchou a citlivou pokožku a nebraňte se tomu nosit v zimě rukavice. Rozpraskané rty pečlivě natírejte balzámem, medem (pokud nemáte alergii na pyl) nebo měsíčkovou mastí.

Jak si jednoduše vyrobit měsíčkovou mast?

Měsíčkovou mast si také můžeme vyrobit doma! Postup je následující:

1. V lékárně si koupíme čistou vazelínu a sušené květy Měsíčku lékařského, pokud nám neroste na zahrádce. Lepší je samozřejmě použit květy čerstvé, ale pokud se pustíme do výroby masti v zimě, sušenými květy rozhodně nic nezkazíme.

2. Vazelínu z kelímku přendáme do malého hrnečku, který postavíme do vodní lázně a opatrně ho zahříváme. Jakmile se vazelína rozpustí, přidáme květy měsíčku a směs asi 2 hodiny povaříme ve vodní lázni. Nezapomínáme míchat. Zhruba platí, že na 100g vazelíny, použijeme 30 – 50 g květů.

3. Poté scedíme a rychle nalijeme do připraveného kelímku. Můžeme použít stejný kelímek od vazelíny. Hotovou mast pak necháme zatuhnout.

4. Měsíčkovou mast používáme k promazávání suché pokožky, na oděrky, rány, popáleniny, rozpraskané rty, drsné paty, ekzémy a také záněty. Má hojivé a dezinfekční účinky.

Nesmíme také zapomínat na vnitřní ochranu pokožky, která spočívá v dostatečné hydrataci organismu a dostatečném přísunu vitamínů a minerálů. Pro zdravou pokožku jsou důležité všechny vitamíny skupiny B, vitamín E, také C a A. Z minerálů pak především vápník, železo, křemík a zinek. Velmi přínosná je také konzumace omega 3 mastných kyselin, které najdete například v rybách nebo lněném semínku.