Umělé oplodnění – ano či ne?

magazinzeny.cz

Páry moderní společnosti pociťují rostoucí problémy s početím. Otázka zplození dítěte skrývá pro stále více párů problémy a touze po dítěti podřídí celý svůj život. Nemůže nás tedy překvapit, že popularita umělého oplození roste. Je ovšem umělé oplodnění vždy tou nejlepší cestou?

Umělé oplodnění je početí nesexuální cestou. Obvykle se zavede odebraná partnerova spermie do těla partnerky, v některých případech dochází k oplodnění vajíčka ve zkumavce a teprve poté se zavede do těla ženy. To je možná všem jasné, nicméně málokdo si uvědomuje, že celý proces není tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Pro ženu – a potažmo i pro partnera – znamená celý proces silný nátlak na psychiku. Je třeba absolvovat velké množství vyšetření a zákroků. Navíc ve vzduchu visí i riziko toho, že se i po úspěšném oplodnění těhotenství nedokončí a dojde k samovolnému potratu. Je zřejmé, že to je poté pro vztah silná zátěžová zkouška.

Někdy se stane, že je na vině kvalita mužského spermatu. Možností pro pár je poté oplodnění spermatem dárce, nicméně i to pro pouto dvou lidí může být složité. Otec totiž nepředá svému potomku vlastní genetický materiál a to může toužený model otec – matka – dítě narušit. Pro některé páry to může znamenat složitou morální otázku. Přijmout sperma od neznámého dárce? Touha po děťátku je ovšem často větší než všelijaká rizika.

Je důležité vždy vyzkoušet všechny další možnosti a postupy, umělé oplodnění by mělo být až tím posledním krokem. Nebojte se ani alternativních metod, pomoci může i v astrologii hojně používaná metoda početí dr. Jonáše. Astrolog Vít Kuntoš mi prozradil, že je tato metoda založená na fázi Luny. Žena je prý nejvíce plodná v moment, kdy je na nebi stejná fáze Měsíce, jako v moment jejího narození.

Pro ženu je mateřství nesmírně důležitým životním momentem. Svět ženy po dítěti nebude nikdy stejný jako před dítětem. Pokud se vám početí nedaří, vyzkoušejte co nejvíce možností. Důležité je nebýt na to sama, ale prožívat vše společně s partnerem. Vznikne tak mezi vámi ještě silnější pouto, které následný potomek zpečetí.