Alternativní formy porodu

magazinzeny.cz

Čekáte přírůstek do rodiny a uvažujete o alternativních možnostech porodu? Dneska se opravdu nemusíte bát toho, že vás nechají celý den v bolestech přikurtované k lehátku bez možnosti se pohnout. Jaké možnosti porodu se tedy v současné době ženám nabízí?

V dnešní době se velmi propagují přirozené možnosti porodu, ať už se jedná o porod do vody či doma, což už jsou v podstatě hraniční možnosti, které pochopitelně mají kromě svých „pro“ i svá „proti“ nebo porod v nemocnici za pomocí osobní asistentky – tzv. duly.

Klade se důraz na citlivý individuální přístup k rodičce a snahu vyhovět jejím potřebám. Ženy si mohou samy vybrat, v jaké porodnici chtějí přivést na svět své dítě, mohou mít u porodu manžela, dulu či kamarádku, mohou si vypracovat porodní plán, ve kterém jasně a srozumitelně vyjádří, co si přejí a co ne.

Dnes již nebývají běžnou rutinou nepříjemné procedury jako je holení či klystýr před porodem, žena se může svobodně pohybovat, dle libosti jíst a pít. Většina nemocnic nabízí nadstandardní pokoje, ve kterých je povolena neomezená přítomnost druha či manžela. Bohužel nelze opomenout, že za všechno se platí.

Žena rodí v porodní místnosti v jaké poloze si sama přeje, po porodu jí dítě položí na břicho a ihned je přiloženo k prsu. Matky jsou od začátku v nepřetržitém kontaktu se svými dětmi a kojení je samozřejmou nutností. Ženy také v porodnici nikdo dlouho nedrží, pokud je všechno v pořádku, velmi brzy odcházejí s děťátkem domů.