Aromaterapie: Potěšení pro vaše čichové buňky

magazinzeny.cz

Každý člověk se rád obklopuje pachy a vůněmi, které jsou mu příjemné. Víte o tom, že vůně léčí? Aromaterapie je vlastně taková léčba vůní a nezahrnuje jen kapání vonných olejíčků do aromalampy!

Základem aromaterapie jsou esenciální oleje a vonné silice získávané z rostlin. Mají široké využití a prokazatelné léčivé účinky. Většina z vonných silic působí protizánětlivě, některé tlumí, některé naopak stimulují nejrůznější funkce organismu, působí nejen na konkrétní fyzické potíže, ale především také na psychiku.

Aplikace vonných látek spočívá v různých druzích masáže, vtírání do pokožky, vdechování pomocí inhalace, aromalamp nebo přidávání vonných olejů do koupele. Podstatou je vdechování vůní a jejich působení na organismus.

Aromaterapie je vnější léčba. Rostlinné silice se neužívají vnitřně. Maximálně tak k potírání zánětlivých ložisek v ústech nebo ke kloktání. Některé oleje mohou být příliš dráždivé, nedoporučuje se jejich přímá aplikace v neředěném stavu na pokožku. Většina z aromatických olejů také odpuzuje hmyz.

Mezi stimulující oleje můžeme zařadit citrusové silice, citronovou trávu, mátu, bazalku, zázvor či skořici. Naopak uklidňující a tišící může být levandule, heřmánek, mateřídouška, majoránka, rozmarýn, bergamot, jasmín, vanilka, růže. Výrazně dezinfekční účinky má šalvěj, eukalyptus, čajovník, hřebíček nebo borovice. Jako afrodiziakum působí skořice, cedr, santalové dřevo, ylang ylang, červený pepř.

V následujících dílech si představíme několik nejpoužívanějších esenciálních olejů.