Banán před spaním

magazinzeny.cz

Jíst na noc není dobré, spánkoví odborníci, ale tvrdí, že byste do postele neměli chodit ani úplně hladoví. Nejlepší je slupnout před spaním svačinku s vysokým obsahem hořčíku. Možná se řídíte jedním z mnoha výživových doporučení, které tvrdí, že před spaním, by se už nemělo jíst. Možná jste se, ale také párkrát vzbudili uprostřed noci s kručícím žaludkem, bušícím srdcem a nedařilo se vám už zabrat. „Pokud totiž tělu dojde energie, mozek aktivuje kortizol, a když k tomu dojde uprostřed noci, narušuje to spánek,“ vzbudíte se a už nezaberete…

Záleží na tom, jak dlouho před spaním se najíte a také čeho. Pokud si večeři dopřejete dvě hodiny před odchodem na kutě, je to úplně optimální. Menší svačinku si potom můžete dát klidně i půl hodiny před cestou do ložnice. Vybrané jídlo by každopádně mělo obsahovat hořčík, minerál, který je nezastupitelný pro většinu biochemických reakcí v těle, a jehož nedostatek zhoršuje průběh každé nemoci, projevuje se podrážděností i potížemi se spánkem. Které potraviny jsou na něj bohaté, a můžete je tedy zakousnout před spaním?

1. Bohaté banány.
Banánům náleží první místo, protože jsou kromě hořčíku bohaté také na draslík. Oba minerály podporují relaxaci, což je přesně to, co potřebujete navodit před odchodem na kutě.

2. Tmavá čokoláda narvaná kakaem.
Jen 30 gramů čokolády (asi tři dílky) s vysokým obsahem kakaa dodá až 15 % doporučené denní dávky hořčíku, která v Česku činí 375 miligramů. To z ní dělá dobrého spojence v boji s nespavostí.

3. Ořechy a semínka.
Od dýňových semínek až po kešu ořechy, většina druhů ořechů je na hořčík poměrně bohatá. Třeba šest para ořechů dodá 26 % doporučené denní dávky, jedna porce mandlí obsahuje nějakých 80 miligramů hořčíku, dýňová semínka 168 miligramů na porci a kešu ořechy 74 miligramů.

4. Večerní cizrna.
I když cizrna chutná po oříšcích, řadí se k luštěninám. I tak je, ale podobně jako ořechy bohatá na hořčík. Jedna porce, tedy zhruba půl šálku, dodá nějakých 115 miligramů tohoto cenného minerálu. Umixujte ji v lahodný humus, upečte ji s oblíbeným kořením na křupavé občerstvení nebo ji uvařte a přisypte do večerního zeleninového salátu.

5. Hořčík jako doplněk stravy
I když se vlastně nejedná o svačinu, s normalizováním hladiny hořčíku v krvi mohou pomoci i kvalitní doplňky stravy, které díky němu podporují hluboký a regenerační spánek, pomáhají zklidnit roztěkanou a nervózní mysl a pomohou s relaxaci. Díky hořčíku budete rychleji usínat, lépe spát a energičtěji vstávat.

Zdroj: Zdraví wakeup-world.com