Bojíte se Keto chřipky? Víme, jak na ni!

magazinzeny.cz

Keto dieta patří do třídy nízkosacharidových stravovacích systémů, na které je třeba si zvyknout. I zde platí, že každá změna něco stojí a v případě Keto hubnutí tomu není jinak. Někteří lidé popisují menší či větší nežádoucí účinky, které tento typ stravování přináší. A i když všechny odezní během 1 – 2 týdne, my jsme pro vás přichystali návod, jak je efektivně obejít.

CO JE KETO CHŘIPKA?

Keto chřipka nebo-li sacharidová chřipka je souhrn nepříjemných projevů, které jsou svými symptomy podobné opravdové chřipce (bolest hlavy, únava, nevolnost) a nejčastěji se projevují v průběhu 2 – 4 dnů od začátku proteinové diety.

Jedná se o stav, který je vyvolaný razantní změnou jídelníčku (z běžné stravy na minimalizování sacharidů ve stravě) a ketózou. Pokud chcete projevy Keto chřipky obejít, měli byste začít se snižováním sacharidů ve stravě již několik týdnů před Keto dietou. Tělo bude na změnu lépe připraveno a dojde snáž k celkové adaptaci na nový systém.

POCITOVÁ SLABOST

První z projevů Keto chřipky, který na sobě můžete začít pociťovat je razantní snížení energie. Jedná se o stav, kdy si tělo začíná zvykat na nízký příjem sacharidů a začíná čerpat energii z tuků. Než k této „transformaci“ dojde, lidé se často cítí malátní a mají pocit velké únavy. Tyto příznaky po pár dnech odezní a člověk se začne cítit nabitý a plný sil.

Pokud pocity letargie přetrvávají i po týdnu, může za to pravděpodobně snížené množství minerálů v těle. Z toho důvodu je vhodné zařadit do svého jídelníčku vody bohaté na minerály nebo kvalitní doplňky stravy.

ZAŽÍVACÍ POTÍŽE

Zažívací potíže jsou jedním z nejčastějších projevů během Keto diety. K tomu, abyste předešli zácpě je nutné tělo dostatečně zásobit vlákninou v přirozené stravě (většinou ji najdete v zelenině) nebo si můžete do jídla přidávat psyllium.

Fungování střev můžete podpořit i předem nachystaným jídelníčkem, který v sobě obsahuje vyvážené množství minerálů i vlákniny (jídelničky najdete například na stránkách Ketomix.cz). Výjimkou však není ani druhý extrém, tedy průjem. Ten se velmi často objeví v případě, že se lidé na Keto dietě snaží vyhnout mimo sacharidů i tukům. Ty jsou však důležité pro správné trávení a jejich vyloučení ze stravy zásadně nedoporučujeme.

SVALOVÁ KŘEČ

Velmi nepříjemným vedlejším efektem jsou svalové křeče, které se projevují převážně v noci, kdy naše tělo necháme maximálně uvolnit. Může za ně pokles minerálů (hořčík, draslík, sodík), které se vylučují s močí z těla ven. Pokud se chcete křečím vyhnout, je třeba zvýšit konzumaci listové zeleniny, avokáda, brokolice a doplňků stravy, které se postarají o to, aby bylo vaše tělo minerály dostatečně zásobeno.

NESPAVOST

I když většina lidí pociťuje během prvních dnů ketózy spíš zvýšenou únavu, najdou se i tací, kteří nemohou usnout. Za tento efekt může snížená hladina serotoninu a inzulínu. Dalším důvodem může být i konzumace potravin bohatých na histaminy, které mohou u některých lidí vyvolávat pocity nespavosti.

K tomu, abyste minimalizovali efekt nespavosti je dobré dbát na pestrou stravu (ryby, hovězí maso, ořechy, semínka a vejce) a snížili konzumaci jídla s vysokým obsahem histaminů (sýry, avokádo, slanina).

ZÁPACH Z ÚST

Lidé, kteří fungují na Keto dietě mají často problém se špatným dechem. Může za to ketóza, jejíž vedlejší efekt je tvorba acetonu. Aceton sice není látka škodlivá pro lidský organismus, ale její vliv je nepříjemný jak pro člověka samotného, tak pro jeho blízké okolí.

Pokud chcete eliminovat příznaky zápachu z úst, měli byste začít používat osvěžovač dechu, zvýšili příjem vody a dbali na správnou hygienu dutiny ústní. V případě, že tento stav setrvává, doporučujeme navýšit příjem sacharidů na 50 – 70 gramů denně.

Reklamní článek