Proč je důležité správně kojit a jak na to?

magazinzeny.cz

Kojení je přirozený, fyziologický způsob krmení kojenců a malých dětí. Mateřské mléko dodává miminku všechny potřebné živiny a látky. Kojení je sice naprosto přirozené, ale to nutně neznamená, že je také snadné. Pokud budete mít s kojením potíže a budete potřebovat pomoc nebo podporu, neváhejte a obraťte se na svého lékaře nebo ověřeného laktačního poradce.

Kdy je vhodné kojit?

Zapomeňte při kojení na pevně stanovený režim či harmonogram. Miminka nepijí podle toho, že nastal vhodný čas, ale protože jsou právě hladová. Potřeba kojení zdravého novorozence se většinou pohybuje okolo 2-3 hodin. Tedy 8 – 11 dávek za den. Kojení je vždy zcela individuální a intervaly mezi kojeními mohou být i kratší. Vždy kojte především podle zájmu a potřeb dítěte.

Od kdy do kdy je vhodné kojit?

První přiložení k prsu by se mělo odehrát již do třiceti minut po porodu, nejpozději však do dvou hodin. Kojení do 6 měsíců věku doporučuje WHO. V dalším období je vhodné zavést nemléčné příkrmy. S kojením je možné pokračovat do dvou let věku děťátka, ale i déle.

Výhody kojení pro dítě i matku

Výhody kojení pro dítě

● Kojením chráníte své dítě proti dlouhé řadě nemocí.

● Podporujete správný vývoj vašeho dítěte – např.: lepší vývoj duševních schopností.

● Kojením můžete ochránit své dítě před vznikem alergií a zároveň jde o prevenci různých civilizačních chorob – cukrovka, obezita, anémie, apod.

● Jde o optimální složení stravy pro zdravý růst a vývoj.

● Kojení může snížit riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte.

Výhody kojení pro matku

● Kojení může snížit stres a riziko poporodní deprese.

● Kojení také podporuje citové vazby mezi matkou a dítětem.

● Díky kojení dochází ke zvýšení systémové hladiny oxytocinu – tím dochází k rychlejšímu stahování dělohy a snížení krvácení.

● Kojení může snížit riziko vzniku některých typů rakoviny, např.: prsu nebo vaječníků.

Může technika ovlivnit kvalitu kojení?

Správná technika je základem kojení. Klíčem k úspěšnému kojení je, aby se dítě správně přisálo. Nesprávná poloha při kojení nebo chybné přiložení jsou často chyby, které vedou maminky k pocitu, že nedokáží správné kojit. Často to končí velkým trápením a předčasným odstavením miminka.

Správně zvolená vzájemná poloha matky a dítěte vede k tomu, že maminka i miminko jsou během kojení spokojení a cítí se příjemně. Maminka je relaxovaná, necítí bolest, bradavka není oploštělá ani poškozená a prs je po kojení vyprázdněný. Miminko dobře saje dlouhými tahy, při sání nevydává srkavé zvuky, volně dýchá a je klidné.

V jaké poloze můžete kojit?

1. Poloha vleže, nejlépe na boku

Klasická a velmi pohodlná poloha pro kojení miminka. Maminka leží na boku a spodní paži má ohnutou. Dítě leží hlavičkou v ohbí paže, také na boku a bříškem k mamince. Tato poloha není zcela vhodná pro nezkušené maminky, kdy se dítě i matka učí správné technice kojení a hlavně přisávání.

2. Poloha vsedě neboli kolíbka či madona

Tato poloha je velmi vhodná pro menší děti, miminka, které mají problémy s přisáváním a pro nedonošené děti. Maminka sedí a má podepřená záda. Miminko leží v ohbí její paže. Předloktím podpírá maminka dítěti záda, prsty ruky spočívají na hýždích dítěte. Spodní ruka dítěte objímá matku kolem pasu, horní ruka leží na prsu, ze kterého je kojeno.

Aby maminka nedržela celou váhu dítěte na ruce, je vhodné si miminko, předloktí i loket ruky podložit například kojícím polštářem. Miminko je zde pevně drženo u prsu, cítí pevnou oporu a lze tak velmi dobře regulovat techniku přisátí.

Poloha tanečníka

Dítě leží na matčině předloktí, které je ideálně podloženém polštářem. Vhodný je například kojící nebo těhotenský polštář. Ruka matky zároveň podepírá prs na téže straně. Tato poloha je vhodná pro střídání prsou při jednom kojení, neboť se nemusí měnit způsob držení dítěte. Maminka má tak pod kontrolou také pohyby hlavičky miminka. Tato poloha se používá při kojení nedonošených či špatně se přisávajících dětí.

3. Boční neboli fotbalové držení

Další z velmi vhodných poloh pro kojení. Fotbalová poloha by měla být pravidelně střídána s klasickými polohami vsedě nebo vleže. Tato poloha je velmi vhodná pro špatně se přisávající děti, nedonošené či slabé děti a také pro dvojčata při jejich současném kojení. Ideální je také pro ženy s velkými prsy nebo plochými bradavkami.

Miminko leží zezadu podél boku matky a na jejím předloktí, je tak kojeno z bližšího prsu. Předloktí i celá dlaň maminky podpírá ramínko a hlavičku dítěte. Nožky kojence jsou podél matčina boku. Při této poloze je vhodné používat kojící polštář, který miminko vhodně podepře.

Skvělý pomocník při kojení

Skvělým pomocníkem při kojení je již zmíněný kojící polštář. Kojení je s kojícím polštářem daleko jednodušší a pohodlnější. Polštář si můžete umístit okolo pasu a použít ho tak pro pohodlnější polohování miminka u prsu. Miminko se pak může daleko lépe přisát a efektivně sát mateřské mléko. Zároveň je vhodný jako opora vašich zad a rukou.

Pomocníkem může být také relaxační pelíšek neboli vak pro miminko. Pelíšek či vak poskytne novorozenému miminku bezpečí, pohodlí a relaxaci. Relaxační spací vak je vhodný nejen pro miminka a novorozence, ale i pro všechny děti a dospělé. Stejně tak kojící či těhotenský vak, který ke zpříjemnění relaxace využijí i ostatní členové rodiny.

Reklamní článek