Mateřská znaménka. Na co si dávat pozor?

magazinzeny.cz

Mateřských znamének existuje celá řada a spousta z nich také vzniká teprve v průběhu života. Není však dobré tyto méně či více nápadné ozdoby zcela opomíjet. Riziko vzniku zhoubného bujení hrozí také u nich. Jak se tedy můžeme chránit před rakovinou kůže? Na co bychom měli dávat pozor?

Vznik mateřských znamének je genetický podmíněný. Někdo jich má málo, někdo je obsypaný jako slunéčko sedmitečné. Při vzniku znamének kromě genetických faktorů také hrají roli hormonální změny, například v těhotenství či klimakteriu a míra slunečního záření, kterému pokožku vystavujete.

V prvé řadě je třeba sledovat všechny případné změny našich stávajících znamének a také mít přehled o vzniku těch nových, které se mohou vyskytnout například po slunění. Znaménka mohou mít různou velikost, různý vzhled i barvu. Zvláště je třeba dávat pozor na znaménka na těžko přístupných místech nebo na místech, kam si nevidíme. Velice důležitá je prevence při slunění, samozřejmostí je používání kvalitních krémů s vysokým ochranným faktorem.

Pokud je znaménko stále stejné a žádná změna neprobíhá, je vše v pořádku. Jakmile zjistíme, že znaménko mění velikost, vystupuje, narůstá, svědí, krvácí nebo nebo mění barvu – zpravidla tmavne, je potřeba neprodleně vyhledat kožního lékaře.

U znamének na místech, kde dochází ke kontaktnímu dráždění pokožky prádlem, šperkem, kartáčem na vlasy nebo třeba řemínkem kabelky je třeba zvláštní opatrnosti. Znaménko se snadno může zatrhnout, zanítit, začít pobolívat nebo lehce krvácet. V tomto případě je vhodné nechat si ho odstranit.

Pokud je znaménko malé, kožní lékař ho uchytí do smyčky a jednoduše vytrhne. Pokud je větší, pošle vás na chirurgii, kde vám ho pod lokálním umrtvením vyříznou. Někdy je třeba udělat i pár stehů. Místo po zákroku je nutné pravidelně ošetřovat a dezinfikovat až do úplného zhojení. Odstraněné znaménko se vždy preventivně posílá na histologii.