Co je to patchwork?

magazinzeny.cz

Patchwork, látky na patchwork a zase patchwork. Tohle slovo je teď velmi frekventované a my jsme pro vás sepsali kde se vzal, co to vůbec je a co touto metodou jde všechno vytvořit. Home made výrobky jsou velkým hitem a vám doma nesmí tenhle světový hit chybět.

Co to patchwork je?

Patchwork je metoda, při které se sešívají kousky látek do konkrétního tvaru. Jednotlivé sešité kousky vytvářejí větší bloky, které pak po jejich spojení vytvoří požadovaný produkt. Metodou patchwork je tak možné vytvářet povlaky na polštáře, přikrývky nebo bytové dekorace.

Kde se patchwork vzal?

Historie patchworku sahá až do dob starověkého Egypta, Číny a Japonska. Nejvíce se však rozšířil v Americe, kde ženy amerických osadníků začaly ze zbytků látek vytvářet přehozy přes postel a jiné doplňky.

Dalším výrazným obdobím pro metodu patchwork je období během světových válek, kde byl nedostatek látek a tak se oděvy a další potřebné věci šily z kousků zbylých látek, aby nic nepřišlo nazmar. V současné době se patchwork těší oblibě za oceánem, ale také pomalu, ale jistě proniká do Čech.

Látka ze 100% bavlny

Na celé této technice je nejdůležitější látka. Látky na patchwork musí být vyrobeny ze 100% bavlny, to je základ. Bavlněná látka drží svůj tvar, barvy a vydrží vám dlouhá léta. Důležité je ji před šitím vyprat nebo namočit ve teplé vodě se škrobenkou. Tím se zajistí, že se výsledné dílo nesrazí a látka se pak bude lépe žehlit.

Patchwork látky se jsou k dispozici snad ve všech barvách a odstínech, s různými vzory a motivy. některé specializované obchody na látky na patchwork také nabízejí designové látky, které jsou dražší, ale výrobky z nich opravdu stojí za to. Záleží tak čistě na vkusu a náladě švadlenky, jaké barvy a celkové provedení látky zvolí.

Vždy je dobré a esteticky správné když k sobě vybrané látky ladí a celkový výrobce barevně zapadne do interiéru, kde bude sloužit. Vybírejte tak barvy, které se k sobě hodí. V současné době se dají sehnat také látky s obrázky, které se výborně hodí na přikrývky nebo polštáře do dětských pokojů.

Jak se patchwork naučit?

V současné době je celá řada způsobů, jak se naučit techniku patchwork a vytvářet tak originální výrobky. V České republice vznikají přímo specializované kluby, kde se scházejí ženy a muži a předávají si své zkušenosti a společně se učí různé techniky a nové vzory.

Další možností je navštěvovat přímo kurz nebo školení zaměřené na techniku patchwork. V kurzech se naučíte staré techniky i moderní způsoby včetně nových nápadů a rozhodně načerpáte spoustu inspirace jak vytvářet krásné deky, přikrývky a tašky.

Pro ty, kteří se radši učí sami, není nouze o knihy, návody či dokonce videa s postupy a návody. Můžete si tak techniku patchwork osvojit v pohodlí domova a zkoušet si vzory a různá provedení, která se vám líbí.

Co vás během patchworku čeká?

Ačkoliv existují staré techniky i moderní způsoby jak vytvořit výrobek touto technikou, jsou určité kroky, kterým se rozhodně nevyhnete. Jsou to základní postupy, které se dají různě variovat a dosáhnout tak originálních výrobků. Kroky, bez kterých se neobjedete jsou:

  • stříhání
  • šití
  • prošívání
  • lemování

Reklamní článek