Dělená strava ulehčí vašemu trávení!

magazinzeny.cz

Plánujete shodit nějaké to kilo? Potřebujete se zbavit plných tácu vánočního cukroví, které skončily ve vašem žaludku? Kromě toho, že byste měli začít chodit více na procházky a občas si i zacvičit, nabízí se možnost odlehčit svému trávení tím, že budete jednotlivé složky potravy konzumovat zvlášť. Prostě si vaši stravu rozdělíte.

Dělená strava není další z diet, které mají za úkol vás vyhladovět. Naopak, je to naprosto bezpečný a přirozený způsob stravování, který vás nasytí, ale přesto odlehčí vašemu trávení a pomůže vám zhubnout přebytečná kila.

U nás tento způsob stravování představila herečka Lenka Kořínková v několika svých knihách. Jednotlivé složky potravy rozdělila na zvířátkové, kytičkové a neutrální. Dělená strava totiž spočívá v oddělené konzumaci bílkovin, sacharidů a neutrálních potravin.

Tři skupiny potravin – bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny
Podle teorie dělené stravy je pro organismus podstatně přínosnější konzumovat bílkoviny a sacharidy zvlášť. Jejich trávení je tak mnohem snazší. Třetí skupina – neutrální potraviny obsahuje takové potraviny, které jsou libovolně kombinovatelné s bílkovinami nebo se sacharidy.

Do skupiny bílkovin můžeme zařadit veškeré živočišné bílkoviny, maso, vejce, sýry, mléčné výrobky, ale také nejrůznější ovoce, nápoje a další potraviny, které je podle teorie dělené stravy nutné konzumovat samostatně.

Do skupiny sacharidů patří zelenina, brambory, sladké ovoce jako například banány, hroznové víno, datle, sušené ovoce, obiloviny, rýži, sladké sirupy a pivo.

Neutrální potraviny můžeme konzumovat s čímkoli nebo také samostatně. Patří sem ořechy, houby, přílohy, zelenina, bylinkové čaje, zakysané mléčné výrobky a další.

Oblíbíte-li si tento způsob stravování, nic vám nebrání v tom, abyste se tak stravovali už napořád. Rozhodně si tím nijak neublížíte, naopak, vaše trávící systém vám poděkuje. Nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin a pravidelné stravování po malých dávkách.