Děsí vás vzhled vašeho výstředního potomka?

magazinzeny.cz

Máte doma potomka, jehož zevnějšek ve vás vzbuzuje děs? Stydíte se za jeho výstřední styl oblékání a chování? Pak právě procházím obdobím revolty, kdy se potřebuje výrazně odlišit od svého okolí. Na vás ovšem je, abyste se s tím vyrovnali.

Puberta, někdy též nazývaná jako „telecí léta“, je dobou, kdy i nejposlušnější potomek přestává respektovat autority, přehlíží rodiče a dělá vše možné proto, aby vyjádřil svojí jedinečnost a vyčlenil se z šedi společnosti. Neměli bychom ovšem zapomínat, že byť pubertální potomek opovrhuje rodiči sebevíc, je ve věku, kdy je zároveň velice citlivý. Je pro něj důležité, aby měl v rodině pocit jistoty a bezpečí a aby byl svými rodiči respektován. Jinak se může prohloubit jejich vnitřní zmatek a průběh puberty tak bude ještě bouřlivější.

I my jsme si prošli pubertou. V pubertě se upevňovalo naše místo zde na zemi, snažili jsme se najít svojí identitu a mohli jsme být přitahováni nějakou skupinou. Tak to mají i dnešní děti. Hledají se a chtějí někam patřit, jen možnosti jsou odlišné. Potřebují vrstevníky, se kterými budou poslouchat podobnou hudbu a budou se podobně oblékat. Dnešní doba nabízí velké možnosti a záleží na naturelu potomka, zda-li se najde ve stylu emo, punk, metal, hip-hop či zda-li začne jezdit s kamarády na skateboardu.

Není vhodné reagovat nadávkami a nátlaky, na druhou stranu bychom neměli být ani přespříliš liberální. Měli bychom dětem nabídnout náš pohled na svět a určit si jasná pravidla „hry“ (příchody domů, apod.) V rámci toho bychom jim ovšem ponechat dostatek prostoru a trénovat naši trpělivost.