Dítě a počítač

magazinzeny.cz

Dnes není nic neobvyklého, spatříte-li pětileté dítě, jak buší do klávesnice a upřeně hledí do monitoru. Spousta velmi malých dětí i předškoláků už má první seznámení s počítačem za sebou a dokonce s ním má i pravidelný kontakt. Taky si říkáte, proč děti netráví více času venku a zda neustálé sezení u počítače nemůže poškodit jejich zdravý vývoj?

Počítač je běžná součást každodenního života. Těžko si dnes představit život bez něj. Většina dětí již v předškolním věku hraje na počítači nejrůznější zábavné hry, které trénují postřeh a pozornost . Děti tak mohou u počítače prosedět i celé hodiny!

Je tedy na rodičích, kdy a na jak dlouho pustí své děti koukat do monitoru. Není však dobré odepřít jim přístup k počítači úplně a znevýhodňovat je tak oproti ostatním dětem. Děti dnes běžně využívají počítač ve školách a také již v některých školkách!

Je vhodné společně určit pravidla užívání počítače, která se budou dodržovat. Stanovte dětem dobu, kdy a jak dlouho mohou být na počítači a co všechno mohou dělat. Mějte pod kontrolou jejich přístup k internetu a dávejte pozor na to, aby se pro ně počítač nestal drogou!

Sezení u počítače může mít negativní vliv na zdraví očí a páteře. Dbejte na to, aby vaše dítě u počítače správně sedělo a mělo vhodné osvětlení. Monitor by měl být ve stejné ose jako oči nebo mírně níž, dítě by se nemělo hrbit.

Pokud se divíte, že dítě nezajímá nic jiného než počítač, zkuste se zamyslet nad tím, proč tomu tak je. Můžete po dětech chtít, aby dělaly něco jiného, když vidí, že jejich rodiče tráví u počítače celé dny?