Jak se rozvést?

magazinzeny.cz

Neklape vám to v manželství? Uvažujete o rozvodu? Na rozdíl od dob dávno minulých, kdy byl rozvod považován za něco zcela nepřípustného, od ostudy, přes životní prohru až po naprosté tabu, dnes se rozvádí jako na běžícím pásu. Není to totiž vůbec složité.

Možná byste uvítali pár praktických rad, jak na to. V prvé řadě je třeba si uvědomit, co vlastně člověk chce a zda to skutečně chce. Záleží na tom, zda je situace doma neúnosná a partneři si dělají naschvály, nedokážou se domluvit, jeden se rozvádět chce a druhý nechce, anebo se po společné dohodě rozcházejí jako přátelé. Na základě toho se pak můžete rozhodnout, zda zvolit variantu sporného či nesporného rozvodu.

Sporný rozvod je poněkud komplikovanější varianta. Žádost podává jeden z manželů, přičemž ten druhý s rozvodem vůbec nemusí souhlasit. Počítejte s tím, že se v tomto případě nevyhnete předvolání k soudu a mnohdy ani nepříjemnému propírání soukromých záležitostí na veřejnosti. Budete si nejspíše muset zaplatit právníka a čekají vás nemilé tahanice, které se mohou poněkud časově protáhnout.

Nesporný nebo-li smluvený rozvod je v současné době poměrně populární a rozhodně stojí podstatně méně peněz, času a také nervů. Pokud se manželé domluví a žádost o rozvod včetně dohody o majetkovém vyrovnání sepíší a podepíší společně, stačí ji pouze spolu s dokladem o zaplacení soudního poplatku doručit soudu. Pokud je manželství bezdětné, může být bez předvolání k soudu v poměrně krátkém čase rozvedeno. U dohody o majetkovém vyrovnání je potřeba notářsky ověřených podpisů a soudní poplatek za rozvod vás přijde na tisíc korun.

Jiná situace nastává v případě, kdy byly v manželství počaty děti. Pak je třeba i doložit návrh na úpravu poměrů nezletilých v době po rozvodu a dokud nebude příslušným orgánem schválen, manželství nemůže být rozvedeno.