Jak zatočit s alergií v letních měsících?

magazinzeny.cz

Alergie nesouvisí pouze s jarem, ale přetrvává u mnoho lidí i v letních měsících. Během léta je v ovzduší velké množství pylových alergenů, není tedy divu, že se první projevy objeví právě v létě.

Příchod léta je dobrou zprávou pro alergiky, který mají alergii pouze na jarní stromy. Ti, kteří jsou ale alergičtí na trávy, plevel a obiloviny, začíná nepříjemné období. Léto je totiž doba nejvyššího výskytu těchto alergenů v ovzduší.

Co je to alergie a jak ji minimalizovat?

Alergie je přehnaná reakce těla na látky, se kterými se běžně setkáváme. V letních měsících bývá nejčastěji vyvolána různými travinami, plevelem a obilovinami. Mezi ty nejčastější pylové alergeny patří – řepka, pampeliška, kukuřice, žito, jitrocel, kopřivy, vojtěška, ambrózie, hořčice a mnoho dalších. Kromě běžných sezónních alergenů bývají lidé celoročně alergičtí i na prach a roztoče.

A jak alergie minimalizovat? Důležitá je prevence a také zabránění kontaktu s konkrétním alergenem. Samozřejmě ne u všeho to jde. Dále doporučujeme sledovat i pylovou situace a podle toho přizpůsobit svoje venkovní aktivity. Není dobré pohybovat se venku během poledne, to jsou totiž koncentrace pylů největší. V případě akutních problémů mějte po ruce léky proti alergii a rýmě, které vám pomohou potíže zmírnit.

Čisté domácí prostředí

Pokud jste sami alergici nebo někdo z rodinných příslušníků je, je třeba doma udržovat čisté prostředí. Po příchodu z venku doporučujeme se převlékat, pyl a další venkovní alergeny ulpívají na oblečení, takže vás pak může dráždit i doma. K odstranění pylu z pokožky a vlasů pomůže i sprcha.

Pozor na alergie v interiéru

Přitěžujícím faktorem je alergie na prach a roztoče, které se vyskytují v interiéru, což je dalším důvodem, proč o svoji domácnost stále pečovat. Proto pravidelně převlékejte ložní povlečení, kde se nejvíce daří právě roztočům, čas od času si nechte vyčistit peřiny, polštáře i matrace.

K odstranění prachu a pylu přineseného zvenku doporučujeme pořídit kvalitní vysavač s vodním filtrem, který vás zbaví veškerých nečistot, drobných prachových částic, alergenů, roztočů atd. a zanechá v bytě čisté prostředí. Vodní vysavač lze využít i jako čističku vzduchu. To v praxi znamená, že při vysávání navrací do prostoru očištěný vzduch a tím vzniká v interiéru příjemné, svěží klima, ve kterém se lépe dýchá.

Včely, vosy a sršni

Pyly a roztoči nejsou v létě to jediné, co na nás v létě číhá. Je třeba zmínit i vosy, včely a sršně, jejich bodnutí může být pro někoho ohrožující až na životě.

Jak se tedy vyhnout žihadlu? Nenoste barevné oblečení, především žluté, které přitahuje hmyz. Nejméně přitažlivými barvami je bílá, zelená a hnědá. Dále neprovokujte hmyz odháněním rukama. Naopak zklidněte pohyb a nechte včelu/vosu odletět. Určitě nedoporučujeme chodit bosí v trávě nebo v sandálech. Kontrolujte si sklenici s nápojem, zejména pokud pijete sladké.

Hmyz lákají i sladké parfémy, krémy, laky a vlasy a deodoranty. Pozor si dávejte i u odpadkových košů a doma svůj odpad zavírejte. Do oken je dobré nainstalovat sítě proti hmyzu. Pokud jste alergik, mějte vždy své léky neustále při ruce v případě potřeby.

Dodržování životosprávy

Pokud trpíte alergiemi, do určité míry je lze zmírnit i pomocí dobře nastaveného jídelníčku. Důležité je zejména posílit imunitu, takže byste měli zařadit hlavně potraviny obsahující

antioxidanty, vitaminy, minerály a stopové prvky, které dokážou posílit obranyschopnost našeho organismu. Jednou za čas se doporučuje i detox, který pomůže tělu zbavit se různých toxinů.

Další možnosti, jak zmírnit alergie:

· sušení prádla v sušičce a ne venku,

· vyhýbání se loukám a okrajům lesa,

· vyvarujte se aktivitám jako sekání trávy,

· snižte stres a dostatečně spěte.

V dnešní době alergiemi trpí kde kdo a za jejím vznikem může stát opravdu mnoho příčin. Dobrou zprávou je, že pokud odhalíte, jakou příčinu má vaše alergie, můžete se ji nadobro zbavit. Pokud ale nevíte a prozatím pátráte, dodržujte alespoň výše zmíněné tipy, které vím pomohou s jejím zmírněním.

Reklamní článek