Jaká poučení plynou z manželských studií? I.

magazinzeny.cz

Nechte si poradit na základě nejnovějších výzkumů a poznatků!

Studie zkoumající vztahy, manželství či rozvody patří mezi ty čtenářsky nejoblíbenější. Ale jak bychom měly s těmito informacemi naložit? Nejlepší je vzít si z nich dobrou radu do našeho vlastního života a vztahu. Samozřejmě není nutné vztahovat na sebe úplně vše. Pokud ovšem cítíme, že výzkum s námi vnitřně rezonuje, je vhodné zbystřit. Zkuste se tedy s námi zamyslet nad následujícími nedávnými osmi studiemi!

1. Ekonomické otřesy vás mohou sblížit i rozdělit. Podle nového průzkumu, který provedl Národní manželský projekt Univerzity Virginia, současná recese má dvousečný dopad na manželství. Na jedné straně jsou páry, které vnímají pod tíhou finančního stresu dopad na jejich manželství. Pro ostatní se strach o práci, peníze a hypoték postaral o upevnění manželského pouta.

Z toho plyne ponaučení: Je důležité si uvědomit, že v tom jste oba dva společně. Okolní svět je vaším společným protivníkem a můžete mu nejlépe čelit dohromady jako tým.

2. Komunikace, komunikace, komunikace. Přestože si mnoho lidí uvědomuje důležitost komunikace ve vztahu, jen málokdo je v ní natolik dobrý, jak si myslí, že je. Studie chicagské univerzity odhalila, že jsou někteří z nás velice natvrdlí při mluvení (a naslouchání!). Někdy se lépe domluvíme s naprostým cizincem než se svým partnerem. Vědci naznačují, že každodenní blízkost může vytvářet pocit, že si navzájem s partnerem rozumíme, i když ve skutečnosti jsme líní při tvorbě našich zpráv mezi sebou a při naslouchání manželovi.

Z toho plyne ponaučení: Je mnohem důležitější rozumět, než být pochopen. Zkuste vylepšit svojí komunikaci tím, že budete opakovat podstatu toho, co váš partner říká – dáte tím najevo, že jste porozuměli. Podpoříte tak pochopení a empatii.

3. Dlouholeté manželské páry a nově zamilovaní mají podobnou chemii v mozku. Ve studii, která se snažila ukázat, zda láska může vydržet dlouho, výzkumníci státní univerzity New York vytvořila MRI scany dlouholetých a nových párů. Jakmile se účastníci podívali na fotky svého protějšku, aktivovaly se stejné oblasti mozku, což ukazuje na podobné chemické reakce u dlouhodobých i krátkodobých vztahů.

Z toho plyne ponaučení: Místo smutku, že dlouhodobý vztah ve srovnání s novou láskou chřadne , těšte se na prohloubení vašeho závazku. Je to celé o důvěře, o kterou je třeba pečovat. Pokud se vám to podaří, bude to příjemnější pocit než dojmy z nového vztahu.

4. Muži, kteří jsou ekonomicky podporování jejich ženou, mají větší pravděpodobnost, že ženu podvedou. Sociologové na Cornell universitě zjistili, že muži, kteří jsou finančně závislí na jejich ženě, mají větší šanci být nevěrní – možná proto, že se cítí bezmocní. Zajímavé je, že u žen to funguje přesně naopak. Ekonomicky závislé ženy jsou věřnější.

Z toho plyne ponaučení: Nenechte si zdecimovat svojí manželkou ego. Pokud se manžel trápí, že je významnější nesoulad v příjmech partnerů, může pocítit potřebu podpořit svoje ego jinou cestou. Je třeba, aby se partner vždy cítil potřebný a žádoucí a taktéž aby se aktivně podílel na tvorbě vašeho rodinného života.