Je lepší bydlet v rodinném domě nebo v bytě?

magazinzeny.cz

Diskuse o tom, zda je lepší bydlení ve vlastním domě nebo v bytě zřejmě nikdy neskončí. Oba druhy nemovitostí totiž mají své zastánce a odpůrce. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody těchto forem bydlení?

Rodinný dům

Hlavní výhody rodinného domu

Většina domů stojí samostatně, takže nikoho nemusí trápit, že by ho rušil hluk od souseda z vedlejší budovy nebo místnosti. Součástí rodinného domu většinou bývá zahrada. Ta umožňuje mnoho venkovních aktivit, přibližuje bydlení přírodě. Zahradním skvělým bonusem může být pergola nebo terasa. V nich se u mnoha rodin odehrává život od jara do hezkého podzimu. Zapomenout nesmíme ani na to, že rodinný dům má obvykle vyšší hodnotu, než byt.
To všechno jsou důvody, proč prodej rodinných domů neustále roste.

Nevýhody rodinného domu

Neznalé to překvapí, ale pokud se zrovna nejedná o novostavbu nebo dům po rekonstrukci, je nutné počítat s různými výdaji na opravu a údržbu. Ty sice nejsou z rozpočtu vydávány každý měsíc, jako je tomu u plateb do fondu oprav v případě bytů. Jenže nárazové výdaje u domu můžou být mnohem vyšší.
S vlastnictvím domu jsou také spojené větší starosti. Péče o zahradu, dům a související stavby stojí více času, než je tomu u bytové jednotky. U většiny domů, pokud nemají nadstandardní zabezpečení, je také vyšší riziko vyloupení.

Byt

Hlavní výhody bytu

Bytová jednotka znamená, ve většině případů, o hodně méně starostí, než dům. Majitelé bytů se totiž 1 – 2x ročně sejdou na členské schůzi společenství vlastníků, kde se dohodnou, co a jak. Zbývající činnosti již vykonávají pověření lidé. Majitel bytu se tedy stará pouze o běžnou údržbu, případné renovace a opravy interiérů. Na opravách částí domu nutných pro celý bytový dům nebo vchod a exteriérů se podílí všichni jeho obyvatelé.
Většina bytů je také bezbariérová, s výjimkou domů bez výtahu nebo s vchodovým schodištěm. Navíc pokud má byt velkou lodžii, balkón nebo terasu, nemusí jeho obyvatelům chybět ani zahrada.
Zmínit musíme i malé byty, jenž jsou šikovná investice. V tomto případě prodej bytu o malých rozměrech v poptávané lokalitě proběhne výhodně a obratem ruky.

Nevýhody bytu

Často méně soukromí, větší hlučnost a pravidelné platby do fondu oprav. To jsou hlavní nevýhody bydlení v bytových domech. Pokud jim chcete předejít, je nutné pečlivě vybírat z nabídky bytů, která je opravdu široká. Existují byty, kde hluk od sousedů v podstatě neuslyšíte. U novostaveb jsou navíc platby do fondu oprav minimální. Rizikem jsou samozřejmě i nesolidní nebo bezohlední sousedé, nezávisle na kvalitě stavby.

Jak vidíte, na otázku „kde bydlet“, si musí odpovědět každý sám. Záleží na prioritách jednotlivce nebo rodiny. Ovšem nejenom na nich, ale také na aktuálních finančních možnostech.

Reklamní článek