Je libo paní na hlídání?

magazinzeny.cz

Uvažujete o návratu do zaměstnání ještě před nástupem dítěte do předškolního zařízení a nemáte k dispozici babičku? Potřebujete občas pohlídat dítě? Jako řešení se nabízí pořídit si paní na hlídaní, ovšem svěřit své dítě někomu cizímu, to není jen tak!

V prvé řadě musíte vědět, že to opravdu chcete a že na to máte. A to nejen finančně. Musíte být schopna beze strachu svěřit dítě do rukou cizí osoby a plně jí důvěřovat! Dost těžko si dokážete představit situaci, že budete volat domů každých 5 minut a po celou dobu své nepřítomnosti si nervózně okusovat nehty a mít v hlavě katastrofické scénáře! Pokud jste si jista tím, že to zvládnete, je třeba být také přesvědčena o tom, že to zvládne vaše dítě! Odloučení od matky snáší každé dítě jinak a mnohdy není jednoduché odejít a nechat plačící dítě s cizí osobou s tvrzením, však ono si zvykne. V prvé řadě je třeba dbát na potřeby dítěte, pokud tedy vaše dítě nemá problém s občasným odloučením od vás a je rádo ve společnosti chůvy, pak je všechno v pořádku.

Obrovskou roli samozřejmě hraje samotná chůva a její výběr bývá náročnou a mnohdy stresující záležitostí. Paní na hlídání je třeba si pořádně proklepnout. Je jen na vás, zda dáte přednost mladé studentce, která si chce přivydělat a sama dítě ani mladšího sourozence nemá nebo zkušené dětské zdravotní sestře či zasloužilé matce, která odchovala čtyři děti.

Ideální je zaměstnat člověka, kterého už znáte a víte, že se na něj můžete spolehnout. Pakliže to štěstí nemáte, zkuste vzít někoho na doporučení vaší dobré kamarádky nebo někoho z dobře prověřenými referencemi. Řiďte se ale především intuicí, ne tím, co je napsané na papíře nebo tím, co vám dotyčná tvrdí. Dobré je zůstat první den doma a sledovat novou chůvu, jak se o dítě stará. Nezapomeňte také komunikovat s dítětem a sledovat jeho reakce.