Kdy a jak ukončit přátelství

magazinzeny.cz

Dobrá síť přátel, kteří vás podporují, vám může pomoci vést plnohodnotnější život a studie dokonce ukazují, že ti, kteří vás podporují, žijí déle a hlásí, že jsou šťastnější. Není pochyb o tom, že být ve společnosti dobrých přátel vám může vykouzlit úsměv na tváři a rozveselit vás i v těch nejchmurnějších dnech, ale co se stane, když se tato přátelství změní na toxická?

Toxická přátelství se mohou objevit v průběhu času nebo mohou být přítomna hned od začátku. Někdy může trvat roky, než si vůbec všimnete, že vaše přátelství začíná být více vyčerpávající, než je příjemné. Přátelé jsou také často ve výhodě pochybností. Všichni tu a tam procházíme těžkými časy a někdy může být snadné přiřadit jejich toxické cesty k jejich minulým bolestem nebo jejich současné životní situaci.

Ale kdy je dost, už prostě dost? Kdy je čas odejít z přátelství?

Za prvé, je důležité rozpoznat příznaky toxického přátelství. Někdy může být těžké si tato znamení uvědomit, protože jsou to naši přátelé a my v ně chceme věřit a věřit tomu nejlepšímu co v nich je. Tady je to, jak může vypadat toxické přátelství – jak to poznat.

Osloví vás pouze tehdy, když něco potřebují nebo chtějí, ale laskavost je málokdy oplácena.
Podvědomě nebo vědomě se vyhýbáte tomu, abyste je viděli, nebo po jejich odchodu cítíte úlevu.
Potřebují vás úplně na všechno a žádají o radu, peníze nebo důslednou podporu bez respektu k vašim hranicím nebo času.
Oba jste ve vzájemném neustálém konfliktu nebo je zde skrytý proud napětí či pasivní agresivity.
Dělají o vás podlé nebo zraňující komentáře nebo z vás dělají hlavní nápor všech svých vtipů.
Snižují vás, podceňují nebo způsobují, že se cítíte bezcenní, zvláště před ostatními.
Neustále se s vámi srovnávají nebo s vámi ve věcech soutěží. Možná se dokonce přistihnete, že něco děláte nebo schováváte, abyste je neustále potěšili.
Když se s nimi pokoušíte řešit problémy, začnou se bránit, nikdy nejsou ochotni přijmout odpovědnost nebo obrátit věci zpět na vás.
Zrazují vaši důvěru nebo sdílejí vaše soukromé příběhy s ostatními.
Neustále mluví špatně o ostatních přátelích za svými zády.
Aktivně se nezajímají o váš život nebo o to, co děláte, a místo toho neustále mluví o sobě nebo o svých problémech.
Nejdůležitější věcí, kterou si musíte pamatovat, pokud jde o určení, zda je vaše přátelství toxické, je to, jak se cítíte.

Pokud se cítíte nepříjemně nebo pokud vám váš vnitřní pocit říká, že s touto osobou není něco v pořádku, možná je čas naslouchat a stát si za svým.
Při jednání s toxickými přáteli je první věcí, kterou musíte udělat, prosadit své hranice. Často, když to začnete dělat, váš přítel se změní nebo změní své způsoby nebo se pomalu úplně vzdálí z vašeho života.

Toxičtí přátelé obvykle potřebují ostatní energeticky „nakrmit“, podobně jako energický upír, takže jakmile si nastavíte hranice a budete se jich držet, zbytek se obvykle postará sám o sebe.

Je také důležité si uvědomit, že váš přítel není špatný člověk nebo toxický pro každého, tento člověk se vám může jen zdát toxický kvůli vaší energii a tomu, kde jste na své vlastní cestě.

Každý je jiný a každý jde v tomto životě svou vlastní cestou a procesem. Snažte se nesoudit a místo toho se soustřeďte na to, abyste zůstali věrní sami sobě a tomu, co potřebujete.

Ukončení toxického přátelství není o obviňování druhé osoby, je to prostě způsob, jakým se staráte o sebe a své vlastní potřeby.
Chcete-li ukončit přátelství, možná budete chtít zkusit následující kroky.

Pomalu vytváříte mezi vámi určitou vzdálenost: toxická přátelství může být obtížné ukončit bez dramatu. Koneckonců, toxický přítel často přispívá dramatu. V závislosti na přátelství možná budete chtít začít mezi vámi dvěma dávat určitý odstup než věci úplně ukončit. Dejte důraz na to, abyste se scházeli s ostatními přáteli a dělali své vlastní věci. Časem to může zmírnit pocity toxicity mezi vámi dvěma.

Být k nim prostě upřímný: svému příteli nedlužíte obrovské vysvětlení, proč chcete věci ukončit, ale dát jim najevo svou upřímnou pravdu může být prospěšné. Jednoduše jim řekněte, jak se skutečně cítíte a že potřebujete nějaký čas od sebe nebo odstup. Pamatujte, nenechte je, aby se s vámi o tom hádali. Vaše pocity nejsou předmětem diskuse.

Energeticky se chránit: pokud odloučení od tohoto přítele není zcela možné, možná budete chtít použít nějaké energetické nástroje ochrany. To zahrnuje zůstat pozitivní ohledně situace, ctít a uznávat svého přítele za to, kým je, a pochopit, že pro vás oba existuje proces učení. Když zvýšíte své vibrace a energii, tyto typy lidí se také automaticky odkloní od vašeho života.

Ukončení přátelství může být skutečně srdcervoucí a stejně obtížné jako ukončení romantického vztahu, ale pokud jsou věci opravdu toxické a vy se cítíte negativně ohledně své zkušenosti s touto osobou, možná bude lepší se rozloučit.

Každý přichází do našeho života z nějakého důvodu. Z vašeho toxického přátelství plyne lekce i pro vás, a možná je to lekce naučit se ctít, důvěřovat a respektovat sami sebe dříve, než to budete moci očekávat od ostatních.

Napsala Freyová Alice