Naučte děti hodnotu peněz co nejdříve

magazinzeny.cz

Jak často máte obavy z návštěvy hračkářství se svými dětmi a nebo jak často prostě utratíte peníze, abyste jim udělali radost? Zná to pomalu každý rodič. Pokud nechcete koupit to, co chtějí, jsou schopní použít i kňourání, pláč či dokonce záchvaty vzteku.

Můžete z toho být i stresovaní, protože jenom vy sami víte, kolik můžete utratit. Proto by vás mělo zajímat, jak omezit zvyk utrácet u vašich dětí. Je velmi důležité jim vštípit finanční odpovědnost ve velmi raném věku.

Za prvé, pokud se děti mají naučit hodnotu peněz, budou se muset samy naučit hospodařit s penězi. Takže jim dejte malé denní či měsíční kapesné. Je velice důležité říct jim, že je třeba používat peníze moudře, jinak další měsíc kapesné nedostanou.

Musíte je motivovat, aby si nechaly část peněz, protože pak budou mít vždy nějaké peníze navíc, které se mohou hodit v případě nouze. To je naučí poznat hodnotu šetření a pomůže jim v to jejich životě. Další část peněz je možné utratit, jak budou chtít, ale mělo by být vyjasněno, co je správné a co je špatné. Z nahromaděných našetřených peněz si pak mohou pořídit něco dražšího, třeba značkové džíny či mobilní telefon.

Dále je vhodné, aby vaše dítě dostávalo práce kolem domu za odměnu, ale jen někdy, ať nepracuje jen kvůli financím. Jako děti by se totiž měly naučit pomáhat rodičům a snahu udržet dům čistý a uklizený.

Pokud si budou chtít pořídit něco velkého, můžete jim nabídnout doplacení části ceny. Učte je takto odmala a budou to umět po zbytek života. Můžete je i naučit, aby věnovaly své ochozené oblečení či hračky dětem, které měly menší štěstí. Taktéž mohou dělat jednoduchou dobrovolnou práci pro nějakou charitativní organizaci.

Postupně si tak budou moci vybudovat finanční odpovědnost. Uvědomte si ovšem to, že děti se učí nejlépe příkladem. Proto ze všeho nejvíc důležité je, aby vás viděly, jak se sami zodpovědně věnujete svému rozpočtu.