Několik málo drinků během těhotenství je v pořádku!

magazinzeny.cz

Alkohol dlouho figuroval na listu zakázaných věcí v průběhu těhotenství a někteří odborníci varovali před negativními vedlejšími efekty na nenarozené dítě.

Nicméně výzkum z Velké Británie zjistil, že těhotné ženy, které vypijí jeden či dva drinky za týden, nepřináší svému dítěti žádné riziko na budoucí chování a vývoj mentálních schopností.

Tým výzkumníků pracoval s daty UK Millenium Cohort Study, které zahrnuje 11 513 dětí, přičemž se ptal matek dětí ohledně množství alkoholu, které pily v průběhu těhotenství a poté testoval děti ve věku devíti měsíců, tří a pěti let.

Studie publikovaná v magazínu Epidemiology and Community Health zjistila, že děti žen, které měly jeden či dva drinky za týden, neměly vyšší riziko vývojových problémů ve srovnání s dětmi, jejichž matky zcela abstinovaly.

Stále ovšem nalezneme názory, že by se měl alkohol v průběhu těhotenství zcela vynechat. Hlavní problém ovšem spočívá v tom, že když se vydá jasný signál, že trocha alkoholu v těhotenství nevadí, kde bude ona hranice, co je „trocha“ alkoholu? Je to otázka, kterou vědci teprve musí rozřešit. Prozatím se spokojme s tím, že příležitostná sklenka v průběhu těhotenství ničemu neuškodí, ale pravidelné pití většího množství alkoholu stále znamená vážné ohrožení našeho dítěte.