TESTOSTERON a jeho dostatek či nedostatek. Mužská menopauza

magazinzeny.cz

Menopauza není jen ženský problém. I muži mají své dny. Je to kvůli ubývajícímu testosteronu. Mužská menopauza je známější výraz pro andropauzu. Tímto termínem se označují hormonální změny u mužů, které souvisí s rostoucím věkem. Obvykle se projevuje u mužů nad 50 let, častým průvodním jevem je hypogonadismus. U obou stavů dochází k poklesu hladiny testosteronu.

Testosteron je hormon, který produkují varlata. Neovlivňuje jen sexuální apetit, ale také změny v průběhu puberty, psychickou i fyzickou kondici, reakci „útěk, nebo útok“ a další evolučně podmíněné skutečnosti. Od ženské menopauzy se odlišuje v několika bodech.

Zaprvé, mužskou menopauzou nemusí projít každý muž. Zadruhé, mužské pohlavní orgány nepřestávají fungovat, jako k tomu dochází u žen, ačkoliv potíže v sexuální oblasti se mohou z důvodu snížení hladiny hormonů projevit.

Symptomy mužské menopauzy
Mužská menopauza může být příčinou fyzických, psychických i sexuálních problémů, které zahrnují:
Únavu
Depresi, pocit smutku
Snížení motivace k činnosti
Pokles sebedůvěry
Potíže se soustředěním
Nespavost, obtíže se spánkem
Zvýšení hladiny tělesného tuku
Zmenšení objemu svalové hmoty, pocity fyzické slabosti
Zvětšení prsních žláz
Řídnutí kostí
Erektilní dysfunkci
Snížené libido
Neplodnost
Dále se může projevit otok nebo citlivost prsů, zmenšení velikosti varlat, ztráta ochlupení nebo návaly horka. Vzácným příznakem mužské menopauzy je osteoporóza.

Jak souzní testosteron s věkem?
Hladina testosteronu je v období před pubertou nízká a roste v přímé úměrnosti s tělesným vyspíváním. Testosteron je hormon, který je typicky zodpovědný za změny v období puberty u chlapců, jako jsou:

Nárůst svalové hmoty
Růst tělesného ochlupení
Snížení hlasu

Sexuální dospívání
Se zvyšujícím se věkem bude pravděpodobně hladina testosteronu klesat. Podle americké výzkumné kliniky medicíny Mayo Clinic, klesá hladina testosteronu po třicátém roku věku, v průměru o jedno procento ročně, přičemž výraznější pokles mohou způsobit některá onemocnění.

Léčba mužské menopauzy
K vyšetření hladiny testosteronu vám lékař může odebrat krev. Pokud danému muži však andropauza nepůsobí závažné obtíže, ať už fyzické, psychické nebo sociální, pravděpodobně ji zvládne sám a lékaře potřebovat nebude.

Nejobtížnější je o svých obtížích s lékařem hovořit – mnozí muži se totiž problémy, obzvláště ty sexuální, se svým lékařem konzultovat stydí. Nejběžnějším způsobem léčby mužské menopauzy je pak úprava životního stylu.

Lékař vám může doporučit:
Úpravu stravy
Pravidelné cvičení
Dostatek spánku
Omezení stresu

Tyto změny jsou obecně prospěšné pro každého, ale stejně jako ženy i muži mohou v období andropauzy po úpravě svých návyků pozorovat dramatické změny k lepšímu.

Další možností je hormonální terapie, nicméně aplikace je velmi kontroverzní. Stejně jako anabolické steroidy může mít syntetický testosteron velmi výrazné vedlejší účinky. Trpíte-li například nějakou formou rakoviny, může hormonální terapie způsobit růst rakovinných buněk. Než se pro kteroukoliv možnost rozhodnete, zvažte ve spolupráci s lékařem všechna pro a proti.

Pokles hladiny testosteronu je každopádně s rostoucím věkem zcela běžný. Většina mužů situaci zvládne bez léčby, nicméně pokud vám projevy andropauzy působí obtíže, navštivte lékaře a své obtíže s ním konzultujte.

Lidi ve středním věku nejvíc děsí fakt, že jednou vyrostou i z něj.

Zdroj: Flowee.cz