Vše o akné 1/2

magazinzeny.cz

Co je akné

I když to za nemoc přímo nepovažujeme, jedná se o zánět kůže, tedy chorobu. Akné e nejčastěji objevuje v pubertě v souvislosti s hormonální aktivitou, ale i v pozdějším věku. Existuje několik příčin tvorby akné, a to jak uvedené hormonální změny, tak i dědičnost, stres a strava aj. Pro nikoho není výskyt pupínků na tváři, kde se nejčastěji objevuje, příjemný. Je to nejen neestetické, ale často jsou pupínky dost bolestivé.

Jak vzniká

Akné vzniká uzavřením mazových žláz, kde se hromadí maz, žláza nefunguje tak, jak má, a tak vzniká právě vřídek, který bolí a zvětšuje se. Lidé mají nutkání si vřídky mačkat, což samozřejmě průběhu tohoto kožního zánětu nijak nepomůže. Naopak to ještě zhorší, pokud nepoužívají desinfekci, a tak na kůži sahají prsty špinavými apod.

Úprava stravy

Za akné může i částečně strava. Jestliže strava obsahuje tuky, cukry, kořeněná jídla a podobně, může být projev akné daleko silnější. Jestliže se akné objevuje v pozdějším věku, tím spíše je potřeba úprava jídelníčku. Je nutné mít jídelníček bohatý na vitamíny, minerály a také vodu a zařadit tak čerstvou zeleninu i ovoce. Ideálně vysledovat, které potraviny podporují vznik vřídků a ty úplně vynechat. Nemusí to být jednoduché, ale zase při snaze se tak zbavit důvodu vzniku akné je ideální.