Zvíře do bytu? Proč ne?

magazinzeny.cz

Touží vaše děti po zvířecím mazlíčkovi? Proč jim nevyhovět i přesto, že bydlíte v malém panelákovém bytě? I do malého bytu se vejdou některá zvířátka, která nás nebudou obtěžovat ani svou hlučností, ani svým nezkrotným temperamentem či nepříjemným zápachem. Která to jsou?

Křeček a rybičky, ideální volba!

Ideální volbou k dětem do malého bytu je křeček. Pořídíte ho za pár korun a stačí mu menší klícka se šlapacím kolem. Jako podestýlka jsou vhodné hobliny. Můžete mu také přidat pár papírových ubrousků či kapesníků pro stavbu hnízda nebo mu do klece umístit domeček či obrácenou skořápku z kokosového ořechu s vydlabaným otvorem pro vstup dovnitř. Křečci si rádi dělají zásoby a zahrabávají potravu. Krmivo pro křečky je k dostání v každém zverimexu či supermarketu, můžete však také živit křečka z vlastních zásob. Obilná zrna, sušené ovoce, ořechy, semena, zelenina, piškoty – doma se vždycky se něco najde.

Důležité je umístit klec s křečkem na tmavší a odlehlejší místo, aby měl křeček soukromí a aby ho nikdo nerušil. Ideálním místem je předsíň. Křečci bývají spíše samotáři a je také známo, že přes den spí. Vzhledem k tomu, že v noci horlivě jezdí na kole, je vhodné, aby v místnosti s křečkem nikdo nespal, neboť je pravděpodobné, že by se moc nevyspal. Rovněž z hlediska rizika vzniku alergie na zvířecí srst není dobré, aby křeček pobýval s dětmi přímo v jejich pokojíčku. Doporučuje se také časté čištění křečkova obydlí, zhruba po týdnu začne dost nepříjemně zapáchat.

Nepouštějte křečka ven z klece nebo zamezte jeho pádu či útěku. Mohlo by se stát, že ho už nenajdete!

Dalším vhodným zvířátkem jsou rybičky. Akvárium klidně můžete umístit do dětského či obývacího pokoje. Je však třeba akvárium pravidelně čistit a měnit rybičkám vodu. Pokud nějaká rybička uhyne, diskrétně ji vytáhněte a příliš na to neupozorňujte svoje děti.

Želvičky a drobní hlodavci

Náročnějšími zvířátky mohou být větší hlodavci jako například zakrslý králíček nebo morče. Tato zvířátka jsou již aktivnější a potřebují mít pro sebe větší prostor. Zároveň je potřeba dobře si hlídat veškeré šňůry a kabely od elektrického vedení!

Co se týká vodních želviček v akváriu, musíte počítat s tím, že vám po čase narostou do obřích rozměrů a nároky na jejich péči a chov jsou už vyšší. Želvy je potřeba také vhodně připravit na přezimování.

Že by kočka nebo pes?

Toužíte-li po koťátku, do malého bytu to věru není dobrá volba. Kočka je tvor svobodomyslný a bude chtít chodit ven a to v mnoha případech i poté, co ji vykastrujete. Na rozdíl od psa ji nemůžete držet na vodítku, to by mohlo být i považováno za týrání zvířete. Pokud je kočka klidná, kastrovaná a čistotná, není žádný důvod, proč byste ji nemohli chovat v bytě. Kočky mají rády teplo a pohodlí a taky si rády hrají. Pokud nechcete přijít o nový nábytek, pořiďte jim škrabadla.

Co se týká čistoty, kočičí záchod je nutný a můžete být v klidu, každá kočka je čistotná a naučí se to. Je to pro ni přirozené. Důležité je také kočku pravidelně odčervovat a preventivně ošetřovat proti blechám, pokud ji pouštíte ven. Pokud se vám v bytě namnoží blechy a nakladou vám vajíčka do koberce, můžete se rovnou stěhovat!

Přejí-li si děti pejska, opět se bude jednat o náročný chov a ideální bude samozřejmě vybrat si nějakého gaučového mazlíčka a ne dogu. Nutné je předem zvážit, zda budete mít na něj dostatek času, budete schopni ho chodit pravidelně venčit a nebudete ho nechávat doma samotného. Kočce to až tolik nevadí, ale psovi ano, ten potřebuje společnost.