Akné a vzpoura hormonů nejen v pubertě

magazinzeny.cz

Máte doma pravého zabeďárovaného puberťáka a nevíte si s ním rady? Tedy, nejen s ním, ale i s akné v jeho obličeji? Pár rad a triků by nebylo na škodu, že? Možná, že právě i vy trpíte tímto onemocněním kůže a nevíte, jak se ho zbavit.

 Akné je chronické nemocnění pokožky, které se nejčastěji objevuje v pubertě, kdy vlivem hormonální nerovnováhy a zvýšené produkce mužských pohlavních hormonů dochází k nadměrné tvorbě mazu pokožky, ucpání vývodů mazových žláz a jejich následnému zanícení, které zhoršují bakterie přítomné na pokožce. Mohou vznikat hluboké záněty a vytvářet se i těžko odstranitelné jizvy. Místa nejčastějšího výskytu akné jsou obličej, ramena a záda.

Jak se zbavit akné?

 Zbavit se akné není jednoduché. Je však možné průběh celého onemocnění zmírnit. Existuje spousta přípravků na aknózní pleť, které obsahují látky omezující tvorbu mazu a vysoušející pokožku. Velmi účinné jsou také masti obsahující zinek. V případě bakteriálního zánětu se nevyhneme mastem s obsahem antibiotika, kterou vám předepíše lékař. Pokožku můžeme také dezinfikovat přírodními antibakteriálními prostředky, mezi něž patří například velice účinný čajovníkový olej.

Zbavit se jizev po akné je velmi obtížné. Nejlepších výsledků bývá dosahováno při použití laseru na speciálních dermatologických pracovištích. Další možností je vyzkoušet chemickou kůru, která spočívá v působení chemických látek vyhlazujících a obrušujících pokožku. Jedná se o tzv. chemický peeling.

Úprava jídelníčku pomůže vždy!

V neposlední řadě je třeba klást důraz na správnou životosprávu. Úpravou jídelníčku je možné eliminovat nadměrnou produkci mazu i ukočírovat hormonální běsnění.

Základem je dodržování zásad racionální stravy, to pomůže vždy. Ideální je postupný přechod na makrobiotickou stravu, ne však každému tohle vyhovuje. Pro začátek vždy stačí omezit příjem jednoduchých cukrů, živočišných tuků a bílkovin.

Vyřaďte z jídelníčku bílé pečivo, sladkosti, uzeniny, instantní výrobky, barvené a slazené nápoje, smažená a solená či příliš kořeněná jídla a omezte živočišné tuky a čokoládu. Zařaďte celozrnné výrobky, zeleninu, ovoce, ryby, bílé maso a zakysané výrobky.