Alternativní druhy výchovy dětí v zahraničí 2/2

magazinzeny.cz

Výchova v Keni

Jeden z keňských kmenů, Kissiové přistupují k výchově dětí pro nás velmi alternativním způsobem. Maminky se s dětmi vůbec nemazlí a zásadně se jim nedívají do očí. U Kissijů pohledem do očí dáváme druhému najevo, že on je na vině. Jelikož maminky toto dětem říkat nechtějí, odvracejí od nich zrak, mazlení dětem nedopřejí ani tehdy, kdy to děti vyžadují.

Důsledkem tohoto způsobu výchovy je pak fakt, že děti netouží po blízkém kontaktu, současně nemají potřebu, aby si jich někdo všímal, dokáží si tak hrát samy bez pozornosti okolí. Na naše podmínky přístup značně nepochopitelný, v Africe však naprosto běžný a přirozený.

Dánská výchova

Také v Dánsku se velmi dbá na to, aby děti byli již od narození často na čerstvém vzduchu. Podle Dánů je čerstvý vzduch jistotou pro zdravý vývoj dětí. Spaní venku v kočárcích bez dozoru dospělého zde nikoho nezaskočí, a to ani před obchodem či restaurací. Zatímco se děti venku prospí, rodiče si mohou nakoupit nebo se naobědvají. Kupříkladu v USA pochopení pro tento způsob výchovy nemají, a tak byl otec původem z Dánska dokonce odsouzen za to, že dítě nechal bez dohledu před restaurací, kam se šel naobědvat.