Císařský řez aneb když to nejde přirozeně

magazinzeny.cz

Tolik jste se těšila, že porodíte děťátko přirozenou cestou, ale nakonec všechno skončilo akutním císařským řezem? Nebo se naopak bojíte porodních bolestí natolik, že byste si císařský řez podvědomě přála? Jaké jsou rozdíly mezi přirozeným porodem a císařským řezem z hlediska průběhu porodu, bolesti, rekonvalescence a následné péče o dítě?

Přirozený porod je pro matku a dítě tím nejlepším a nejkrásnějším zážitkem. Na bolest žena rychle zapomene, když jí porodní asistentka položí děťátko na bříško a umožní mu hned se přisát k prsu. Brzy po porodu je žena schopná vstát a celodenně pečovat o své novorozené dítě.

Komplikací může být špatné hojení rány v případě nástřihu (který se dnes už neprovádí rutinně, ale pouze v případě nutnosti) nebo samovolného protržení hráze či jiného porodního poranění. Uvádí se, že spousta žen má po porodu bolesti a nepříjemné pocity při sexu nebo trpí inkontinencí. Důvodem může být špatně zhojené porodní poranění nebo povolené svaly pánevního dna. Velice pomáhá včasné cvičení. Na kvalitu sexuálního života žen po porodu mají bezesporu vliv tzv. Kegelovy cviky.

Po spontánním porodu začínají ženy se sexem mnohem později než ženy, které jsou po císařském řezu. Obvykle dodrží dobu šesti neděl, než se vrátí k pravidelnému sexuálnímu životu a často se k němu vracejí ještě mnohem později. Ženy po císařském řezu mají sex podstatně dříve, někdy už po třech týdnech či měsíci v době, kdy přestanou krvácet.

Císařský řez má tedy tu výhodu, že nenaruší pozdější sexuální život a ušetří ženu mnohahodinových porodních bolestí s nejasným výsledkem. Připraví však ženu o to nejcennější. O včasný kontakt se svým dítětem. Žena dnes již naštěstí může požádat pouze o lokální anestezii a být celou dobu operace při vědomí. Děťátko jí hned po vytažení z dělohy ukážou, pak jej ale předají na ošetření a věnují se šití dělohy. Žena po operaci pak musí strávit nějaký čas na JIP, a to bez děťátka.

Následná rekonvalescence je zdlouhavá a bolestivá. Rozřezané břicho totiž dost bolí, nehledě na to, že znemožňuje manipulaci s miminkem. Ženy po císařském řezu začínají kojit mnohem později a mají co dělat samy se sebou, natožpak s miminkem. Nutný je delší pobyt v nemocnici, užívání léků proti trombóze, často i proti bolesti a riziko operačních i pooperačních komplikací je poměrně vysoké. Někdy trvá dlouhou dobu než se žena zotaví a než se jí jizva zahojí. Je zakázáno zvedat těžké předměty a dva roky po císařském řezu by žena neměla otěhotnět. Vždy už pak bude existovat riziko, že by jizva na děloze mohla prasknout. Další porod nemusí skončit opětovným císařským řezem, ale je to dost pravděpodobné.

Ženám po císařském řezu se nedoporučuje rodit více než třikrát a mnohdy ani to ne. Jsou však i případy, kdy u nás ženy porodily císařským řezem i čtyři děti. Každé těhotenství po opakovaném císařském řezu je vysoce rizikové a hrozí prasknutí dělohy. Už po druhém císařském řezu lékaři ženám nabízejí sterilizaci.

Každá žena, která touží po císařském řezu, aby se vyhnula porodním bolestem by si měla uvědomit všechna rizika. Císařský řez by měl především zachraňovat lidské životy a na přání vám ho stejně žádný lékař neudělá. Přejme si tedy co nejvíce přirozených porodů a pokud to štěstí nemáme, buďme vděčné za možnost porodit dítě císařským řezem. Naše praprababičky tuto možnost neměly.