Deprese v lockdownu – jak ji zvládnout?

magazinzeny.cz

Deprese přichází pomalu a nenápadně. To platí pro jakékoliv období, ale zejména v době opakovaných lockdownů kvůli pandemii koronaviru počet lidí trpících depresí vzrůstá. Jak ji zvládnout a nezbláznit se?

1. Systém a řád v životě

Ëlementárním předpokladem, jak se vyhnout depresi nebo snížit její dopady, je zavedení řádu a systému do každodenního života. A pokud sedíte zavření doma delší počet dní, platí to dvojnásob. Mějte pravidelné činnosti, které vykonáte, ať se děje, co se děje.

2. Pohyb

Cvičení je další skvělou prevencí proti depresi a ještě něco uděláte pro fyzické zdraví. Mnoho lidí nadává na vládní omezení, na zavřené posilovny a na zákaz pohybu. Takže nakonec se jen válejí u televize, u počítače a kynou. Jenže pohyb vyplavuje endorfiny, hormony štěstí, které jsou nejlepší prevencí deprese.

Uvědomte si, že cvičit můžete i doma. Najděte si videa na Youtube a cvičtě podle nich. K dsipozici jsou i různé aplikace do mobilu, které vám naplánují cvičební plán, třeba i jenom na 20 minut každý den. Uvidíte, že vám to zlepší náladu.

3. Najděte si alternativní koníčky

Jestliže Vám Covid-19 a související opatření omezil dosavadní zájmy, neklesejte na mysli. Snažte se aktivně začít něco nového, co nebude omezeno lockdownem nebo zákazy vlády. Znovu se můžete inspirovat na Youtube nebo na internetu.

4. Afirmace

Každý den si opakujte, že “život je krásný” nebo “jsem spokojená a šťastná”. Mysl má obrovskou sílu a pokud budete afirmace aplikovat každý den, postupně se vám do dostane do podvědomí a přijmete to za vlastní.