Jak na strie

magazinzeny.cz

Jste těhotná a obáváte se vzniku nepěkných jizviček na kůži? Dá se jim předejít? A dá se s nimi vůbec něco dělat?

Strie jsou obávanými pajizévkami, které vznikají jako důsledek poruchy elasticity kůže. Vlivem nárůstu hmotnosti, hormonálních změn nebo těhotenství, dochází k praskání elastických vláken pod povrchem kůže a tvorbě nepěkných jizviček narůžovělé nebo nafialovělé barvy. Jejich výskyt je také podmíněn geneticky. Postiženými oblastmi bývají prsa, břicho, stehna a boky. Strie se mohou vyskytovat jak u žen, tak také u mužů!

Nejčastěji se strie tvoří v posledním trimestru těhotenství. Proto je dobré bříško i zvětšující se poprsí promazávat vhodnými přípravky, aby nedocházelo k popraskání vláken. Nutností je pevná podprsenka (také v období kojení, kdy se prsa nalévají) nebo také nošení těhotenského pásu přes břicho.

Důležité je dbát na prevenci, protože zbavit se již vzniklých strií není snadné. Mezi preventivní opatření patří důkladné promazávání pokožky vhodnými prostředky, dostatečný přísun tekutin, správná životospráva a kontrola hmotnosti. Nepěkného vzhledu již vzniklých prasklin se můžeme zbavit masážemi, speciálními zesvětlujícími krémy nebo mikrodermabrazí (jedná se o kosmetický zákrok, při kterém se za pomoci oxidu hlinitého brousí a vyhlazuje kůže).