Jak okoupat dítě

magazinzeny.cz

Koupání miminka bylo vždycky považováno za určitý rituál, kterému mnohdy přihlíželo celé příbuzenstvo. Jak a za jakých podmínek by se mělo dítě koupat? Dnes se nabízí mnohem více možností!

Kdysi se děti koupaly tak, že se v kuchyni postavily naproti sobě dvě židle, na ně se položila objemná a nepraktická dětská vanička a ta se naplnila vodou. Správnou teplotu vody maminky dodnes měří teploměrem nebo špičkou loktu. Děťátko se jednou rukou přidržovalo a druhou omývalo nemydlenou froté žínkou. Miminka se takto koupala každý den.

V dnešní době se nabízí spousta nových koupacích postupů. Existují praktické koupací podložky a lehátka, aby maminky nemusely děťátko držet a měly obě ruce volné nebo moderní koupací kyblíčky, které umožňují děťátku přirozený pohyb jako v maminčině bříšku.

Také se řeší otázka, zda je vhodné dítě koupat každý den. Dnes odborníci doporučují koupání dva až třikrát týdně krátkou dobu a bez použití mýdla, aby se zbytečně nedráždila a nevysušovala citlivá dětská pokožka. Časté koupání zbavuje kůži přirozené ochranné vrstvy. Mycí postupy jako například mytí zadečku zepředu dozadu však platí stále. Po koupání je pak také vhodné děťátko namazat olejem nebo hypoalergenním dětským krémem.

Některé děti se koupou rády a přímo si ve vaničce libují, některé zase naopak křičí nebo mají vyloženě strach z vody. Dávejte dobrý pozor na nesprávnou manipulaci s miminkem a případné nehody, kdy se děťátku podaří nalokat se vody. Tento nepříjemný zážitek může silně ovlivnit pozdější vztah dítěte k vodě a ke koupání.