Jak říct dítěti, že je adoptované

magazinzeny.cz

Adoptovali jste dítě? A pokud ano, řekli jste mu, že nejste jeho biologickým rodičem? Bojíte se toto své tajemství dítěti prozradit, protože ho kvůli pravdě nechcete ztratit? A nebo prostě jen o adopci uvažujete a přemýšlíte, jak se takové situace řeší? Čtěte tedy dále…

Jako adoptivní rodič byste se hned měli smířit s jednou hořkou skutečností – jednou budete muset pravdu svému dítěti říct. Budete-li to skrývat a tajit, dítě se k pravdě může dopátrat samo či se o ní může dozvědět od někoho jiného. A to je zajisté o dost horší scénář…

Je naprosto zásadní, abyste svému dítěti řekli vy samotní, že je adoptovaný. Přestože v počáteční chvíli může procházet šokem a bude potřebovat čas, dříve či později situaci pochopí. Důležité je vybrat vhodné načasování.
Je vhodné vyčkat, až vaše nebude příliš malé, aby začalo chápat věci. Je důležité vyjádřit svou lásku k dítěti, aby pochopilo, jak důležité pro vás je. Váš potomek se vás bude ptát, proč jste ho adoptovali a i na toto je zapotřebí odpovědět upřímně. Vyjádřete dítěti svojí lásku.

Pokud se dítě bude zajímat o své biologické rodiče, nebraňte mu. Své dítě tím nijak neztratíte, ale získá vaši důvěru. Ocení fakt, že si vážíme jeho rozhodnutí. Po poznání pravdy vás dítě bude stále milovat. Jestliže je naštvané, že nejste skuteční rodiče, pak mu povězte, ať se tím netrápí, že vy jste šťastní, že je součástí vaší rodiny.

Nikdy neudělejte tu chybu, že byste svému dítěti adopci zamlčeli. Mohlo by to přinášet do vašeho vztahu napětí. Ke svému dítěti byste měli být otevření. Vytvoříte si tak nakonec společně silné pouto.