Jak se hádat konstruktivně?

magazinzeny.cz

V partnerských vztazích se prostě hádkám nelze vyhnout. Důležité však je umět se hádat! Hádka, konflikt, spor, nezáleží na tom, o co jde, ale na tom, jak to končí. A většinou to končí právě tak, jak jsme původně nechtěli a ani v nejmenším nezamýšleli. Jak se tedy hádat?

Cílem hádky totiž není co největší ponížení partnera a prosazení svého názoru za každou cenu, ale společné rozřešení sporu, případně vytvoření kompromisu! A to je jaksi to, co si dva lidé pod palbou nadávek dost těžko dokážou uvědomit.

Ve chvíli, kdy vzniká spor, vznikají také dvě válečné fronty. V tuto chvíli vnímáme svého partnera jako nepřítele, který se nás pokouší zabít. A my se jenom bráníme, že? Kde je ta láskyplná atmosféra, harmonie, mír?

Důležité je si uvědomit, že partner není váš nepřítel. Je to pouze člověk, který má jiný názor než vy a má na to plné právo. Nesnažte se ho přesvědčit o své pravdě! Nemá to cenu! Jediné, co můžete udělat je respektovat jeho názor. A na totéž máte stejné právo také vy.

Ze všeho nejhorší jsou prohádané celé hodiny, kdy vás bolí hlava, cítíte se pod psa a stejně jste nic nevyřešili. A víte proč? Tohle je právě onen destruktivní způsob hádky, který k ničemu nevede.

Konstruktivní hádka spočívá v hledání možností, jak daný spor vyřešit. Hledá kompromisy a volí cestu nejmenšího zla. Toleruje, respektuje, chápe a vychází vstříc. Zamkněte své ego na sto západů a naslouchejte tomu, co říká ten druhý. Nesnažte se ho za každou cenu pochopit, stačí když budete respektovat jeho názor a snažit se o kompromis. Kompromis, který neznamená ústupek a ztrátu vlastního názoru, ale společnou dohodu, která bude vyhovovat oběma stranám. Pokud se dva lidé chtějí domluvit, tak se vždycky domluví. Stačí jen chtít.