Jak zvládnout puberťáka?

magazinzeny.cz

Máte doma puberťáka? Možná by teď bylo na místě popřát vám pevné nervy, případně doporučit, abyste si zavzpomínali na svojí vlastní pubertu. Co všechno s vámi museli vaší rodiče zažít? Radujte se, nyní to čeká vás!

Teprve teď se učíte chápat a rozumět svým rodičům, sami jste se dostali do jejich situace. Tady je každá rada drahá. Navíc u každého dítěte probíhá puberta jinak. Je však zřejmé, že jak probíhala u vás, tak bude probíhat u vašich dětí.

Teď je na místě porozumět také svým dětem! Slýcháte od nich často tuto větu? „Mami, ty to nechápeš!“ Proč byste to nechápali, vždyť přece i vám bylo tolik, kolik je teď vašim dětem! Prožívali jste snad něco jiného? Byla tehdy jiná doba? Puberta je prostě puberta a nezbývá než se s ní smířit. Nebojovat, ale přijmout. Jak si můžeme toto předlouhé období usnadnit? Jak přežít pubertu svých dětí? Jak zvládnout puberťáka?

Jednoduše tak, že se ho naučíme respektovat a chápat. I když to není jednoduché. Naslouchejte a respektujte. Vaše děti vám často nastavují zrcadlo a ve chvíli, kdy máte největší chuť je uhodit, vězte, že tehdy mají největší pravdu, které se bojíte a kterou nechcete vidět. Často vám ukazují sama sebe, díváte se na sebe do zrcadla a chcete uhodit sami sebe.

Pokud chcete po dětech, aby vás poslouchaly a respektovaly, musíte dělat to stejné. Základem každého vztahu je také důvěra. Důvěřujte jim, že to zvládnou! Neshazujte je ani sami před sebou, natožpak před jejich vrstevníky! Stanovte si pravidla, která budou platit pro všechny. Pro ně, ale také pro vás! Nedělejte rozdíly a mluvte se svými dospívajícími dětmi jako se sobě rovnými, jako s dospělými! Berte je vážně! Budujte jejich sebevědomí, raději povzbuzujte než kritizujte!

Vězte, že pubertu svého dítěte nejlépe zvládnete tak, že se na toto období sami stanete puberťákem!