Likvidace škůdců pokojových rostlin přírodní cestou

magazinzeny.cz

Zajímá vás, jak se zbavit škůdců pokojových rostli ve vašem bytě, aniž byste museli pobíhat po pokoji s plynovou maskou a rozprašovačem s chemickým jedem? Existují také přírodní prostředky, které vás nenásilnou formou zbaví všech nezvaných hostů cizopasících na vašich rostlinkách. Představme si také, o které škůdce se jedná.

Mezi nejznámější škůdce pokojových rostlin patří:

Mšice:

Mšice jsou zelenkavý nebo černý hmyz, který může být okřídlený nebo bezkřídlý. Sají šťávu z rostlin. Napadenou rostlinu můžete strčit pod sprchu nebo si pořídit slunéčka sedmitečná, která se mšicemi živí.

 Štítenky:

Malý kulatý hmyz sedící na různých částech rostliny, která je potřísněná lepkavou šťávou. Štítenky sají šťávu z listů, které pak rychle uvadají. Můžete je z rostliny setřít mýdlovým roztokem, ale důležité je zakrýt půdu, do které mohou padat larvy.

 Vlnatky, červci:

Vylučují bílé výměšky a obalují se do bílých chomáčků, které připomínají vatu. Můžeme je setřít olejem nebo spláchnout.

Svilušky:

Napadá spodní stranu listu, kde se objeví drobné pavučinky. Napadené listy uschnou. Svilušky se můžete pokusit zbavit tak, že budete udržovat rostlinu v co největším vlhku. Vhodná je sprcha a poté překrytí částí rostliny fólií.

Molice:

Jedná se o malý bílý, zhruba 2 mm velký, okřídlený hmyz, který sedává na spodní straně listu. Pokud se rostliny dotkneme, molice se rozletí všude kolem a poté znovu usednou na rostlinu. Tak nejsnáze poznáme jejich přítomnost. Sají šťávu z rosliny a tím ji oslabují. Napadené rostliny bývají potřísněny lepkavým výměškem.

Zbavit se jich můžete tak, že na roslinu zavěsíte destičky s lepem, na který se molice přilepí.

 Chvostoskoci:

Chvostoskoci jsou drobný skákající hmyz pohybující se na půdě v květináči. Napadá kořeny rostliny. Chcete-li se jich zbavit, stačí roslinu pár dnů nezalévat a nechat půdu vyschnout. Chvostoskoci mají totiž rádi vlhko.

Lakonosci:

Jedná se o dravé noční brouky, kteří ožírají rostlinu. Brouky můžete sbírat v noci, kdy vylézají a také je dobré odstranit napadené části a rostlinu přesadit do nového květináče a nové půdy. Ve staré půdě mohou přežívat larvy.

Hubení škůdců přírodními prostředky

Ve všech případech napadení škůdcem je třeba postiženou rostlinu okamžitě izolovat, aby se škůdci nepřenesli také na další rostliny, které doma máme.

Škůdce můžeme vyhubit naprosto přirozeným způsobem bez použití agresivních chemických přípravků:

–        použití mýdlového roztoku k omývání a stírání hmyzu z různých částí rostlin

–        zapíchnutí sirek hlavičkou dolů do květináče

–        přikrytí zeminy

–        důkladné osprchování rostliny a zabalení do folie

–        nasazení přirozených predátorů (slunéčka sedmitečná proti mšicím, parazitická vosička Encarsia proti molicím,…)

–        lepivé destičky k odchytu škůdců

–        popel z cigaret nebo tabák, který je možný sypat přímo do květináče

ekologické přípravky obsahující převážně metylester řepkového oleje