Móda v retro stylu

magazinzeny.cz

Líbí se vám retro styl? Taky máte pocit, že už jsme došli na konec, není kam dál jít a je třeba jít zpátky? Co takhle vylovit z půdy nějaký ten cenný kousek a důkladně ho oprášit? Nebojte se toho! 

Taková recyklace vůbec není špatná. Retro je všude, kam se podíváte. Není to tak dávno, co znovu přišel do módy styl 60. a 70. let. Dnes zase pro změnu frčí 80.léta, propínací svetříky, leginy, obrovské kulaté brýle, vycpávky, bundičky, úzké džíny, minisukně a boty na vysokém podpatku.

Zapomeňte na nové kousky z obchoďáku a prohrabejte skříně vašim maminkách a babičkám! Nepochybně naleznete cenné kousky, které nebudou žádnými napodobeninami, nýbrž pravými a nefalšovanými originály!

Připomeňme si, jak vypadala móda a líčení v jednotlivých obdobích minulého století a nechme se inspirovat!

20.léta

Ve 20.letech se spolu s rozvojem ženské emancipace zkrátily sukně i vlasy a začaly se nosit kalhoty. Ženy se snažily vyrovnat mužům po všech stránkách a halily svou krásu do cigaretového kouře. Z barev, které převládaly uveďme šedou, béžovou a hnědou. Šaty nebyly nijak barevně výrazné. Typické jsou klobouky, dlouhé šňůry perel a pláště lemované kožešinou. Co se týká líčení, dominují výrazně nalíčené rty, svůdně dlouhé řasy a tenká linie dokonale vytrhaného obočí.

30.léta

Ve 30.letech byly módní kaligrafické prvky a námořnický styl. Oproti 20.létům, kdy byly v módě jednobarevné šaty přicházejí do módy nejrůznější vzory, například kohoutí stopa nebo motiv rybí kosti. Objevují se vycpávky ramen a zdůraznění útlého pasu, který byl ve 20. letech snížený. Vzniká také nylonové vlákno a na trh se dostávají populární nylonové punčochy.

40.léta

Móda je silně ovlivněna bídou a utrpením 2.světové války. Nosí se tříčtvrteční kabáty, úzké sukně, šaty s krátkými rukávy, halenky s límečky, boty na klínku a šikmo posazené barety. Krátká mikáda a rudě nalíčené rty ve tvaru srdce zůstaly, namísto cigaret však ženy drží v rukou jehlice a háčky.

50.léta

V 50.letech se nosily rozšiřující se šaty ve tvaru písmene A nebo zužující se sukně ve tvaru Y. Zdůrazňuje se vosí pas, široké boky a velká ňadra. Nosí se kostýmky, živůtky, vysoké podpatky a peleríny. V USA se objevují první kožené bundy a od 40. let se nosí džíny. Z módy 50. let v Evropě   dýchá sešněrovanost a uniformita. Vzhledem k politické situaci je to pochopitelné.

60.léta

Móda 60. let byla ovlivněná hnutím hippies. V módě panovala naprostá svoboda a cílem bylo především šokovat. Nosily se minisukně, ženy i muži nosily dlouhé rozevláté vlasy, které symbolizovaly svobodu a nespoutanost. Ženy začaly nosit vyzývavé oblečení. Éra hippies přinesla do módy barevné tuniky, květinové vzory, rozevláté košile, přívěsky a korálky, Etno prvky, zvonové nohavice i rukávy. Nosily se boty na širokém podpatku, tzv. brikety. Typická byla unisexová móda, stejné prvky v oblékání pro muže i pro ženy. Nosily se výrazně nalíčené oči se silnými linkami proti výraznému líčení rtů v letech minulých.                                                                  

70.léta

Móda 70.let se vyznačuje barevnými vzorovanými materiály, velice populární jsou džíny. Kromě minisukní se nosily také krátké šortky, rozšířené sukně v délce ke kolenům nebo dlouhé propínací sukně s vysokými šněrovacími botami. Hodně se používaly umělé neprodyšné materiály, ženy nosily safari sáčka, vyšívané tuniky, muži barevné košile. Na Západě řádí Sex Pistols a objevují se prvky punkové módy.

80.léta

Pro módu 80. let jsou typické džínové bundy, mrkváče (kalhoty široké v pase a zúžené u kotníků), plísňáky (vyšisované kalhoty vzhledem připomínající plíseň), krátké široké sukně, leginy, ponožky v lodičkách, bundičky do pasu, propínací svetry, sáčka s vycpávkami, křiklavě růžová, zelená nebo žlutá barva, zdůrazněný útlý pas či vysoký pas u džín či kalhot. Oblíbené jsou zvířecí motivy, hadí kůže, zebří či leopardí vzory. Typické jsou také netopýří rukávy a turecké kalhoty. Make up je velice nápadný, dominují výrazné barevné oční stíny a růžově perleťové rtěnky. V neposlední řadě frčí punková móda a zavírací špendlíky.

90.léta

Leginy, džíny, trička, fosforeskující tkaničky do bot, kostkované košile, riflové bundy., minisukně. Pomalu se začíná objevovat Etno styl, dlouhé sukně, šaty, tuniky, batika, typické jsou například vysoké šněrovací boty k dlouhým květovaným propínacím šatům. Techno, rave a hip hop postupně nahrazuje grunge styl, motivy marihuanového listu . V době 90. let se už začala nosit retro móda 60. let.