Nastává doba parných letních dnů

magazinzeny.cz

Pár tipů na ochlazení domova, když nemáme klimatizaci.

Zatemněte okna
Nemyslete si, že vám pomůže jen to, když máte předokenní žaluzie. Dobrou službu udělají i textilní závěsy. Zvládnou snížit vyhřátí domu o 40 až 50 %. Než se vydáte do práce, zatáhněte závěsy i žaluzie, aby se vám byt nerozpálil. Pokud pracujete doma, pracujte také se zataženými okny. Teploty uvnitř tak snížíte o pěkných pár stupňů.

Řízený průvan
Dalším krokem je správné větrání, při kterém využijete průvan, říká se mu řízený průvan. Dokáže rychle a účinně dostat pryč vydýchaný vzduch a nahradit ho čerstvým. Otevřete jedno okno dokořán a u druhého stačí jen ventilačka. Dvěma otvory si cestu průvan najde. Za dvacet minut můžete takhle snížit teplotu o pět stupňů. Ještě lepší je výsledek v bytě se světlíkem v koupelně. Podobně pomůže i pokoj na severní stranu. Otevřete okno ve světlíku, dveře do sklepa nebo do nejchladnější místnosti a všechny dveře v bytě. Vznikne průvan, který bude přivádět chladivý vzduch.

V horku neotvírejte okna
Vypadá to nesmyslně, ale je to tak. Když je venku větší teplo než doma, nechte okna zavřená, jinak si doma zbytečně přitopíte – pustíte si dovnitř přehřátý vzduch. Větrání funguje jen při venkovní teplotě do 25 °C. V tropických dnech má smysl větrat v noci, když se ochladí. Snažte se toho využít a pořádně vyvětrat celý dům a byt. Když už chcete větrat v parných dnech, tak okny ve stínu.

Servírujte teplé pití
Čím je větší teplo, tím teplejší pijte nápoje. Vyzkoušeno je to ve všech teplých oblastech. Když si dáte do pití led, bude vám větší horko. Raději si nalijte ovocný čaj, vodu s mátou a citronem.

Sprchujte se
Když nevíte, kam dál, osprchujte se. Samozřejmě chladnou vodou. A pak se pěkně utřete a oblékněte. Je prokázané, že chladivý pocit déle vydrží. Do horka je dobré hedvábí, satén. Jako povlečení volte přírodní materiály, tedy bavlnu. Je prodyšná a dobře absorbuje vlhkost.

Větrák správně postavte
Větrák je skvělá věc, ale musí být na správném místě. Nejlépe v koutě a nechat ho rotovat. Nebo dejte dva proti sobě. Jen pozor na přímý tah průvanu. Nenechte si fučet do obličeje, aby vás nepostihl zánět spojivek. Když jdete z místnosti pryč, větráky vypněte. Chladí vás a ne pokoj, tak by běžel zbytečně a vám rostla spotřeba elektřiny. K udržení příjemného klima v bytě pomůže, když nebudete v tropických dnech moc vyvařovat a mýt v myčce přes den. Horký vzduch od kuchyňské linky jde přímo do bytu.

Zdroj: Rady jak se ochladit fcb.