Paní Pavlína – s babičkou musím mluvit opatrně, za svůj problém s inkontinencí se velmi stydí

magazinzeny.cz

Paní Pavlína je v našich očích ideální vnučka. Objevila totiž u své babičky problém s inkontinencí a neignorovala jej. Naopak – naléháním se jí povedlo babičku přesvědčit k tomu, aby se jí svěřila a společně tak začaly inkontinenci řešit. Přineslo to babičce nějaké zlepšení?

Jmenuji se Pavlína a problém s inkontinencí nemám já, ale moje 85letá babička. Díky zhoršené pohyblivosti si moje babička v důchodu užívá hlavně televize, luští křížovky a radost jí dělá pravnouček.

Operace nepomohla

Z vyprávění vím, že ji inkontinence trápí již asi dvacet let. Bohužel jsme to dlouho nikdo z rodiny netušil. Kdysi jí lékaři doporučili operaci, při které jí odebrali dělohu. Inkontinence tím měla být odstraněna, jenže se tak nestalo. Operace nepomohla a lékaři babiččin stav z důvodu vyššího věku již odmítli dále řešit. Několik let užívala léky, ale ty postupně také přestaly účinkovat a tak je po konzultaci s urologem přestala brát.

Šokovalo mě, co jsem zjistila

Jak jsem již zmínila, to, co babička každý den prožívá, jsme dlouho nevěděli. Babička se za své potíže styděla a s nikým o tom nemluvila. Jednou čistě náhodou jsem objevila u její postele kyblík a látkovou plenu. Dlouho jsem po babičce žádala vysvětlení, až podlehla a svěřila se mi. Řekla mi, že když ráno vstává z postele, neudrží moč. Svoje trable řešila kyblíkem a plenou a denně prala ložní prádlo. Popravdě jsem byla úplně v šoku, co jsem se dozvěděla. Začala jsem babičku přemlouvat k jiným možnostem, ale ta razantně odmítla cokoliv řešit. Jasně mi řekla, že nemá smysl někam chodit a že problém řešit ani nelze.

Babička objevila lepší možnosti

Přemýšlela jsem co s tím. Nakoupila jsem různé vzorky inkontinenčních pomůcek (balíky vložek a plenkových kalhotek) a požádala jsem babičku, aby je vyzkoušela, že za to nic nedá a nikdo se to nedozví. Zabralo to. Babička byla nadšená hlavně z plenkových kalhotek. V návaznosti na to se dokonce vydala za svým urologem, aby jí předepsal inkontinenční pomůcky na poukaz. Z počátku jí lékař předepisoval částečně vložky a částečně kalhotky. To babičce vyhovovalo. Vložky používala přes den, plenkové kalhotky na noc. Neskutečně se jí ulevilo a stále dokola mi děkovala. Byla ráda, že může v klidu spát a nemusí se obávat “co zase provede” – takto to říkala, jako kdyby to snad byla její chyba. Časem jí ale lékař sdělil, že si musí vybrat, kterou z pomůcek chce předepisovat, že nelze předepisovat oboje. Z toho byla babička nešťastná, protože potřebuje oba druhy pomůcek a z jejího důchodu není možné pomůcky zaplatit. Ačkoliv jsem jí navrhla, že jí budu ten jeden nehrazený druh pomůcky platit, razantně to odmítla s tím, že nechce obtěžovat a být závislá na druhých. Babička už je taková, není to s ní bohužel jednoduché.

Léky na odvodnění zhoršují stav inkontinence

V současné době je to tak, že plenkové kalhotky TENA Pants Super Large dostává na poukaz a vložky TENA Lady Normal jí kupuji přes eshop ve zdravotnických potřebách. Babička začala kvůli problémům se srdcem užívat léky na odvodnění a její inkontinence se díky tomu velmi zhoršila. Ve chvíli, kdy je přestala brát, se jí zase zvýšil krevní tlak a lékař jí doporučil, aby v užívání léků pokračovala. Je z toho hodně nešťastná a pitný režim kvůli tomu snížila na minimum, což určitě také není dobře.

Ráda bych babičce umožnila lépe žít

Babička by potřebovala více plenkových kalhotek, aby je mohla používat i přes den, protože vložky díky těm lékům nestačí. Jenže ani to není jednoduché, vyměňování plenkových kalhotek je pro ní fyzicky náročné. Babička je málo pohyblivá, trápí ji bolesti v kloubech a kyčlích a svlékání a oblékání kalhotek ji hodně vyčerpává. Ráda bych babičce tyto strasti jakkoliv ulehčila. Vím, že ji to stále trápí.
Všem přeji hlavně pevné zdraví a spousty optimismu 🙂 Pavlína

Reklamní článek