ŠTĚSTÍ

magazinzeny.cz

Štěstí je něco, co všichni chceme, ale nestane se to jen tak, musíme to udělat.

Chcete být šťastní, ne? Všichni chceme být šťastní, takže to je jednoduchá otázka. Obtížnější otázka zní: Jste připraveni udělat to, co je potřeba, abyste byli šťastní? Na to už asi hned neodpovíte…

V tu chvíli je to trochu těžší odpovědět, protože musíte uznat, že štěstí se jen tak nestane. Lidská mysl, ponechána svým vlastním zdrojům, se chytne negativity: nazývá se to „negativní zaujatost“ a je to strategie přežití.

Chcete-li dosáhnout štěstí, musíte překonat tuto vrozenou zaujatost a vycvičit se do vzkvétajícího myšlení.
Stejně jako fyzický trénink musí být něco, co děláte pravidelně, tak i mentální trénink musí být pravidelný. Jde o to vytvořit si návyky, které vyživují vaše štěstí, a dělat to záměrně. Tedy vědomě.

Zde je 10 návyků, které jsou osvědčené dlouholetou praxí od sportovců až po ,, obyčejné lidi ,,

1. Přijměte výzvu
Nejlepší chvíle ve vašem životě nejsou pasivní chvíle. Místo toho k nim obvykle dochází, když je vaše tělo nebo mysl napjaté na své limity ve snaze dosáhnout něčeho, co stojí za to, něčeho, co vás nutí reagovat promyšleně, riskovat a udržet si víru v sebe sama.

Chcete-li zažít tyto nejlepší okamžiky, musíte najít projekt, který vás inspiruje, takový, který bude vyžadovat odhodlání a bude představovat výzvu.
I když výzva vyžaduje úsilí k překonání, vyžaduje také kreativitu. Bez kreativity zůstává štěstí nepolapitelné, ale přijímání výzev, které podporují kreativitu, je spolehlivým zvykem budovat štěstí.

2. Odpusťte minulosti
Je přirozené přemýšlet o tom, co vás přivedlo do tohoto bodu vašeho života. Je však také důležité si připomenout, že nemůžete udělat nic, abyste změnili minulost.
Nejlepší, co můžete udělat, je zeptat se sami sebe, co byste příště udělali jinak, a pak jít dál, odpustit druhým a odpustit sami sobě.
Když zjistíte, že se vaše mysl utápí v minulosti, snažte se vědomě změnit směr svých myšlenek a soustřeďte se na to, co máte dnes pod kontrolou.
Nepopírejte svou minulost – je vaší součástí – ale nezdržujte se v ní. Trénujte se, abyste se těšili na kroky, které můžete udělat nyní, a zjistíte, že se v životě budete cítit lépe.

3. Zaměřte se na své pocity
Zaměření vám pomůže věnovat se vaší vnitřní emocionální krajině prostřednictvím označování a zkoumání vašich pocitů.
Namísto vyhýbání se pocitům, jejich potlačování nebo pokoušení se je ignorovat je potřeba méně energie, abyste klidně uznali emoce nebo vnitřní pocity. Když si totiž řeknete ano je mi to líto, ale už je to minulost, tak si uvědomíte, jak vám je, přijmete to, ale nezůstáváte už dál v tom pocitu.
Jakmile si zvyknete pozorovat a přijímat své vnitřní pocity, tyto pocity budou méně intenzivní a vy se stanete klidnějšími – klíčový prvek štěstí.

4. Buďte vděční
Lidé, kteří cítí více vděčnosti, se lépe vyrovnávají s velkou životní změnou a jsou méně vystresovaní, méně depresivní a spokojenější se svými vztahy
Počítáním si svých požehnání – co se vám zdařilo – za co jste, můžete být vděční si můžete z vděčnosti udělat obvyklý stav bytí. Je těžké si stěžovat na maličkosti, když děkujete, že jste vy a vaši blízcí živí a zdraví. Například.

Stejně tak je těžké se příliš stresovat placením účtů, když jste vděční, že máte střechu nad hlavou. Dnes ještě ano a zítra také.

Udělejte si seznamy dobrých věcí ve vašem životě nebo si pravidelně říkejte dobré věci, které se vám během dne staly, a věřte, že téměř okamžitě se začnete cítit šťastnější.

5. Zjednodušte vše, co jde
Psychologické testy ukazují, že lidé trpí větším stresem v přeplněných domech a přeplněných kancelářích. V čistých prostorách se cítíte uvolněněji a energičtěji.
Vytvořte si ve svém životě jednoduchost tím, že se uklidníte: vyhoďte oblečení, knihy a věci do domácnosti, kterých jste se za poslední tři roky nedotkli.
Podle Feng Shui to, kde sbíráte nepořádek v domě, může také naznačovat, kde může být energie ve vašem životě zablokována. Přečtěte si o tom a dozvíte se více.
Pěstujte si vlastní jídlo, zkuste trávit čas na zahradě nebo balkóně a žijte život, který je ve vašich možnostech a mezích.
Zjednodušení života snižuje váš stres a přemýšlení o tom, co je potřeba ke zjednodušení vašeho života, vám pomůže soustředit se a udržet pozornost na věci, které jsou pro vás opravdu důležité. To je základ pro štěstí.

6. Usmívejte se, když můžete
Pocit bezpečí je nezbytný pro pocit štěstí. Výzkum ukázal, že mozková chemická látka oxytocin odzbrojuje reakci na hrozbu.
Objímání je jedním ze způsobů, jak zvýšit hladinu oxytocinu, ale každý není stavěn na objímání. Svůj mozek však můžete přimět k vylučování oxytocinu častějším úsměvem. To už je jednodušší – usmát se můžete jen tak když se vám zalíbí třeba záhon květin v parku, které míjíte.

Úsměv se pak stává zvykem, tak to dělejte, kdykoli můžete.

7. Dýchejte
Když jste nervózní, váš dechový vzorec se mění a zkracuje se a ztěžuje. Pokud chcete stabilizovat své emoce a zklidnit své tělo, pak je řízené dýchání účinným způsobem, jak toho dosáhnout.
Naučte se dýchat zhluboka do břicha a plně vydechovat. Když pracujete s dechem, pracujete na stabilizaci svých emocí a na odstranění jakýchkoli překážek štěstí.

8. Milovat někoho
Existuje spousta důkazů, že akt, kdy se zavážete milovat jiného jedince (nebo domácího mazlíčka), může přinést štěstí. Existuje celá řada důvodů, proč se má za to, že funkční, dlouhodobé a angažované vztahy dělají lidi šťastnějšími a zdravějšími. Prvořadým z nich je pozitivní vliv vestavěného podpůrného systému, takže pracovní a životní stres lze snáze diskutovat s pečující osobou, což pomáhá zmírnit stres. Pokud žijete sami pomáhá metoda dvou šálků. Prostě uvaříte čaj na víc a povídáte, čaj poté vypijete nebo kávu či cokoli jiného. Ten pocit dvou šálků dělá divy. V dětství jsme také přeci měli imaginární kamarády, nebo si k tomu šálku dejte fotku někoho komu se nebudete stydět sdělit to co potřebujete. Mluvte nahlas, je prokázáno, že i když mluvíte sami s sebou, náš mozek, pokud je to nahlas to vnímá jako komunikaci s někým a také tak reaguje. Budete překvapeni, jak to funguje.

9. Hledejte zapojení se
Lidé, kteří jsou šťastní, jsou lidé, kteří jsou spojeni se světem mimo ně. Zvykněte si hledat způsoby, jak toto spojení vytvořit, protože se to nestane jen tak, musíte to udělat.
Spojení s ostatními pomáhá vyvážit tok dávání a přijímání ve vašem životě – obojí může přinést pocity štěstí. Když se spojíte s ostatními, umožňuje vám to přijímat podporu a na oplátku nabízet podporu ostatním.

Pocit, že jste součástí podpůrného systému a jste spojeni s ostatními, snižuje osamělost, která je také běžnou překážkou pocitu štěstí.

Bohatství života spočívá ve spojení s ostatními, proto si zvykněte pravidelně někoho oslovovat.

10. Meditujte
Meditativní stav mysli vzniká praxí a disciplínou. Meditace je praxe, která rozvíjí vaši schopnost uvědomění, trpělivosti, soucitu a jasnosti. Důkazy také ukazují, že meditace silně podporuje pocity štěstí a může snížit pocity stresu a úzkosti.
Prostřednictvím meditace můžete vyvinout nový výchozí režim mozku, který se méně soustředí na ego a lítost nad minulostí nebo stresy z budoucnosti a je více sladěný s přítomností. Schopnost žít v přítomnosti je pro prožívání štěstí zásadní.

Řízené meditace jsou skvělým způsobem, jak začít s meditační praxí nebo s ní zůstat motivovaní. Najděte si na YouTube nebo jinde tu, která vám bude vyhovovat.

Zpracovala Freyová Alice