Trénujte smích! Proč? Léčí!

magazinzeny.cz

Je hodně terapií, které slibují omládnutí a prodloužení života. Na co ovšem utrácet naše těžce vydělané penízky, když tu nejlepší terapii si můžete dopřát kdykoliv samy a zadarmo? Smích má neuvěřitelné regenerační schopnosti na náš organismus. Tak co, už jste se dneska zasmály?

Věděly jste, že se v dnešní době smějeme v průměru 6 minut denně, zatímco před 60ti lety to bylo 18 minut? A že děti se smějí až 400x za den, zatímco dospělí stěží 20x? Ano, uspěchaná doba nás okrádá o smích a tím náš organismus trpí.

Výčet zdravotních přínosů smíchu na naše tělo je dost široký. Smích pozitivním způsobem působí na náš imunitní systém, ale pomáhá i srdci, bojuje proti bolestem hlavy, astmatu či sexuálním poruchám. Základem smíchu je, že zbavuje tělo stresových hormonů a zvyšuje produkci hormonu štěstí, endorfinu. Vzhledem k tomu, že odbourává stres, který je zdrojem mnoha nemocí, nemůže nás překvapit, že častý smích snižuje riziko rakoviny, okysličuje tělo, podporuje dýchací systém, zlepšuje krevní oběh i trávení. Navíc je prokázáno, že lidé, kteří se více smějí,mají kvalitnější mezilidské vztahy.

Že je smích zdravý, to vědí i na východní části naší planety. Indický lékař Madan Kataria (*1955) byl zdravotními účinky smíchu natolik fascinován, že vytvořil speciální cvičení, která se nazývají jógou smíchu. Princip je postavený na rozesmání skupiny lidí. Nikoliv pomocí vtipů, ale pomocí různých cvičení a dýchacích technik. Dokonce Kataria vytvořil kluby smíchu, které jsou nyní již na všech kontinentech a zahrnují tisíce lidí.

Přestože jsou kluby smíchu dnes velice rozšířené, do našich zeměpisných šířek a délek ještě pořádně nepronikly. To ovšem není překážkou k tomu, abyste každá využila léčivých účinků smíchu. Veselá nálada se dá trénovat. Je třeba obklopovat se veselými lidmi a sbírat jen pozitivní informace, číst zábavné knihy, atd.

Dříve se říkalo: „Kdo se směje neví čemu, podobá se přihlouplému.“ To ovšem dávno není pravda, právě naopak je třeba smát se co nejvíce. A důvod není potřeba! Pro jednotlivce doporučuje jóga smíchu toto cvičení:

Stoupněte si před zrcadlo a sledujte váš obraz, přičemž se snažte vyvolat smích. A to i tehdy, když vám do smíchu zrovna není. Ze začátku to může být těžké a připadat vám to může hloupé, přesto je možné po chvíli vyvolat spontánní smích. Tomuto cvičení věnujte každý den alespoň deset minut. Výsledky se ve vašem životě brzy projeví, můžete svůj život výrazně proměnit a vylepšit!